Marian Kočner u soudu. Na Slovensku začalo nejsledovanější líčení v dějinách země

Foto: Luxusní slovenské byty a zpronevěra milionů eur. Takhle podnikal Marián Kočner
Marian Kočner se poprvé zviditelnil v roce 1998 po neúspěšném pokusu o převzetí soukromé televize Markíza. Kočner vedl spor s tehdejším generálním ředitelem Pavolem Ruskem o jednapadesátiprocentní podíl v televizi. Převzít Markízu se snažil pomocí vlastní bezpečnostní služby Gamatex. Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Spor skončil až v roce 2000, kdy Markíza koupila firmu Gamatex.
Už v roce 1996 se Kočner navíc zapletl do kauzy Technopol. Tehdy byl společně se synem slovenského prezidenta Michala Kováče obviněn z účasti na finančním podvodu vůči firmě Technopol za 2,3 milionu dolarů. Od prezidenta Kováče nakonec dostal milost.
Případ pak ještě řešil soud v Německu, který ale v únoru roku 2000 stíhání zastavil.
Luxusní bytový komplex Bonaparte v centru Bratislavy je předmětem kauzy, o které psal letos zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak. Místu nedaleko Bratislavského hradu s výhledem na město a řeku Dunaj, která jím protéká, se dříve říkalo Napoleonův vršek.
Foto: Jakub Plíhal
Adam Valček/SME.sk
22. 7. 2019 13:27
V pondělí začal soud s podnikatelem Marianem Kočnerem a exministrem hospodářství a bývalým šéfem televize Markíza Pavolem Ruskem v případu padělání směnek. Hrozí jim odnětí svobody na 12 až 20 let.

Proces potrvá šest dní do příští středy. Poprvé bude před soudem vypovídat jako svědek proti Kočnerovi jeho někdejší přítel a bývalý novinář a příslušník Slovenské informační služby (SIS) Peter Tóth. Ten svědčí proti Kočnerovi v případě objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka, při které zemřela i jeho snoubenka Martina Kušnírová.

Marian Kočner na přelíčení nepřijde, ještě minulý týden požádal, aby ho soudili v nepřítomnosti. Přesto půjde zřejmě o jedno z nejsledovanějších soudních líčení v historii Slovenska, píše deník SME. Protože soud očekával velký zájem veřejnosti, připravil kvůli omezené kapacitě u soudu speciální místnost, kde se dá líčení sledovat na obrazovce.

Kočner a Rusko jsou obžalovaní z toho, že zfalšovali čtyři směnky televize Markíza a v roce 2016 na jejich základě začali od televize vymáhat 69 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun). Slovenský prokurátor Ján Šanta se už dříve nechal slyšet, že takový zločin nemá v historii československé kriminalistiky obdobu.

Pavol Rusko tvrdí, že směnky vystavil v roce 2000 Marianu Kočnerovi a jeho obchodnímu partnerovi Štefanu Aghovi, aby tak urovnal spor o Markízu. V roce 1998 se televizi pokoušela získat Kočnerova a Aghova firma Gamatex.

Směnky podle své výpovědi Rusko vystavil jako soukromá osoba a zároveň je podepsal jako jednatel televize a Markízu tak zavázal, že pokud sám nebude mít na vyplacení směnek peníze, dluh za něj zaplatí televize.

O směnkách neexistují důkazy

Do roku 2006 o směnkách nikdo netušil. Markíza se o nich dozvěděla, až když je Kočner začal vymáhat. Rusko je jako jednatel televize do účetnictví nezavedl. Nejsou uvedeny dokonce ani v poznámkách k účetním závěrkám dvou Kočnerových firem, které údajně v letech 2000 až 2016 směnky vlastnily, ačkoliv tam měly být zapsané.

Jedna z Kočnerových firem až dodatečně dopsala směnky do účetních výkazů za rok 2016, ale i tak nesprávně.

Všichni pozdější ředitelé televize Markíza se shodují na tom, že směnky neexistovaly.

Sám Rusko v roce 2000, když podíl v televizi předával podnikatelům Jánu Kováčikovi a Milanu Fil’ovi, podepsal prohlášení, že Markíza žádné takové závazky nemá.

Kočnerovo a Ruskovo tvrzení, že směnky měly urovnat jejich spor o televizi, nesedí s dobovými zprávami, protože podle nich ještě týdny po údajném podpisu směnek jejich spory neustaly. Doposud ho navíc nepotvrdil ještě žádný svědek.

Marian Kočner je už rok ve vazbě, Rusko má sledovací náramek. Kočner je navíc obviněný z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, při které zemřela loni v únoru i jeho snoubenka Martina Kušnírová, z vytunelování firmy Gatex za 700 tisíc eur, neoprávněné vratky DPH ve výši tří milionů eur při převodu bytů v bratislavské Five Star Residence a poškozování věřitelů při ovládnutí golfového hřiště v Báči, kde se škoda odhaduje na sedm milionů eur.

Text vyšel v nezkrácené podobě na slovenském serveru deníku SME.

Video: Novinářka Monika Tódová po roce od vraždy Jána Kuciaka hodnotila policejní vyšetřování

Na devadesát procent víme, kdo jsou vykonavatelé vraždy Jána Kuciaka, říká novinářka a jeho bývalá kolegyně Monika Tódová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy