"Kuciak musel zemřít, aby se něco stalo." Kiska se chce angažovat proti vlivu mafie

ČTK ČTK
4. 5. 2019 6:57
Slovenský prezident Andrej Kiska se chce angažovat proti vlivu mafie na chod slovenského státu. Německému deníku Die Welt řekl v rozhovoru, který vyšel v sobotu, že tak učiní prostřednictvím své vznikající středové strany. Kiska dodal, že zavražděný novinář Ján Kuciak musel zemřít, aby se něco začalo dít.
Andrej Kiska.
Andrej Kiska. | Foto: ČTK

"Po Jánově smrti jsem byl svědkem arogance našich politických elit, toho do jaké míry je mafie prorostlá do celé struktury našeho státu. Cítil jsem, že je mým úkolem něco s tím udělat," svěřil se listu. Úkolem jeho nové strany tak bude "vrátit moc lidem".

Vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a novinářovy práce ukázalo, že "italská mafie se v zemi velmi dobře zavedla a má úzké vazby na vládu," dodal odcházející prezident.

"Ještě horší je, že vyšlo najevo, že tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák o tom věděl, ale nic v té věci nepodnikl. Ján musel zemřít, aby se něco stalo. Je to šokující," dodal Kiska, kterého ve funkci 15. června nahradí liberální advokátka Zuzana Čaputová zvolená 31. března.

Sedmadvacetiletý Kuciak a jeho partnerka byli zavražděni loni v únoru ve svém domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Kuciak se zabýval zejména podezřeními z údajných daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica. S tím měl Kiska časté rozepře.

Dvojí vražda otřásla Slovenskem; pod tlakem veřejnosti Fico odešel z čela kabinetu, zůstal však předsedou vládní strany. Ve funkci premiéra jej 22. března loňského roku nahradil Peter Pellegrini.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy