Plagiátor Guttenberg se vrací. Chce být poslancem

Zahraničí Zahraničí
29. 11. 2011 12:30
"Bezpochyby jsem politické zvíře," prohlásil v prvním rozhovoru od svého odchodu
První veřejné vystoupení Guttenberga od chvíle, kdy musel kvůli skandálu s doktorskou prací složit funkci.
První veřejné vystoupení Guttenberga od chvíle, kdy musel kvůli skandálu s doktorskou prací složit funkci. | Foto: Reuters

Berlín/Halifax - Ještě na jaře nejpopulárnějšímu německému politikovi trvalo osm měsíců, než se zbavil nálepky padělatele své doktorské práce a do veřejného života se vrátil.

Bez brýlí a typicky silné vrstvy gelu ve vlasech vystoupil Karl Theodor zu Guttenberg na bezpečnostní konferenci v kanadském Halifaxu. V prvním rozhovoru od chvíle, kdy složil funkci, podle očekávání naznačil svou snahu vrátit se zpátky do politiky.

"Jsem politické zvíře, bezpochyby," řekl listu Die Zeit někdejší ministr obrany ve vládě kancléřky Angely Merkelové.

Vyšetřování u konce

Guttenberg o sobě dal vědět ve chvíli, kdy už znal závěr státní prokuratury ve městě Hof. Ta vyšetřováním doktorské práce bývalé hvězdy konzervativní Křesťansko-sociální Unie (CSU) ukončila s tím, že při psaní podváděl ve 23 případech. Kopíroval materiály jiných autorů bez toho, aby je citoval.

Vyšetřovatelé usoudili, že jednání Guttenberga zavinilo minimální ekonomické škody a spokojili se s částkou 20 000 eur, kterou politik věnoval charitě.

"Byla to ta největší chyba v mém životě," prohlásil Guttenberg. Popřel spekulace, podle kterých si pro psaní práce najal někoho jiného. "V mém případě šlo spíš o patchwork, pracoval jsem tehdy chaoticky a zmateně," dodal.

"Patří k nám a my ho chceme"

Guttenberg nevylučuje, že se pokusí získat zpět své ztracené křeslo v parlamentu hned v příštích volbách, které jsou naplánované na rok 2013. Před dvěma lety v rodném Bavorsku zvítězil s rekordním počtem 68,1 procenta hlasů.

Guttenberg ještě jako ministr obrany
Guttenberg ještě jako ministr obrany | Foto: Reuters

Když se ho list Die Zeit zeptal, zda nechává možnosti otevřené, odpověděl, že "ano".

Zatímco mnozí v Německu očekávají, že zůstane pár let v dobrovolném americkém exilu, kam se odstěhoval za prací pro obranný think-tank, kolegové z CSU by ho nejradši měli doma už teď.

"Patří k nám a my ho chceme," reagoval na spekulace o Guttenbergově návratu do politiky předseda CSU Horst Seehofer.  

Aristokrat Karl-Theodor zu Guttenberg zažíval na politické scéně obrovskou podporu voličů. Nedávné průzkumy televize n-tv naznačují, že v oblibě zůstává i přes trable s doktorskou prací. Přes 70 procent Němců by si přálo, aby se do politiky vrátil. 

 

Právě se děje

Další zprávy