Houston (USA) - Pitva mladé černošky, jejíž smrt v texaské cele vedla k další kritice přístupu policistů k afroamerické menšině, potvrzuje původní verzi o sebevraždě. Řekl to ve čtvrtek místní prokurátor, podle něhož měla žena v organismu velké množství látek pocházejících z konzumace marihuany.
Obhájci rodiny ženy zadržené po drobném dopravním přestupku verzi o sebevraždě odmítají a žádají novou pitvu. Věznice, v níž byla žena umístěna, podle úřadů pochybila v tom, že neprováděla povinné kontroly lidí ve vazbě, uvedla agentura Reuters.
Osmadvacetiletou Sandru Blandovou policie zastavila na silnici nedaleko texaského Houstonu 10. července kvůli tomu, že při přejíždění do jiného jízdního pruhu nedala znamení o změně směru jízdy. Zasahující policista ve zprávě uvedl, že Blandová byla při kontrole "agresivní", a proto jí prý nasadil pouta a odvezl do okresní cely ve městě Waller. Tam však ženu po třech dnech nalezli oběšenou.
První oficiální závěr, že šlo o sebevraždu, její příbuzní odmítli a tak začaly úřady po sílící veřejné kritice za velkého mediálního zájmu případ vyšetřovat. "Důkazy, které jsme dosud získali, podporují tento závěr," uvedl ve čtvrtek prokurátor wallerského okresu Warren Diepraam.
Z výsledků pitvy je podle něho patrné, že žena spolykala nebo vykouřila v cele velké množství marihuany, což prý mohlo v sebevražedných úmyslech hrát roli.
Advokát její rodiny Cannon Lambert označil pitvu za nevěrohodnou a požádal o nové prozkoumání těla ženy, jejíž pozůstatky byly převezeny k pohřbu plánovanému na sobotu.
Strážci z věznice, kde Blandová zemřela, podle úřadů pochybili v tom, že nekontrolovali vězně každou hodinu, jak nařizují předpisy. Podle vedení nápravného zařízení dozorci nevyhodnotili ženu jako člověka, u něhož by hrozila sebevražda, a nevěnovali ji proto zvýšenou pozornost.
Pro cizí zavinění smrti černošky podle stanice CNN nejsou zatím žádné důkazy a záznam bezpečnostní kamery neukazuje, že by bezprostředně před její smrtí vstoupil do cely někdo jiný.
Policejní zákrok, který vedl k uvěznění Blandové, vyvolal mezi veřejností vlnu rozhořčení. Na záznamu z kamery umístěné v policejním voze je vidět ostrý střet bělošského policisty a mladé černošky. Blandová se několikrát hlasitě ptá na důvod svého zadržení. Část incidentu, při němž údajně došlo k násilí, není na záznamu zachycena.
Zasahující policista byl do vyšetření případu postaven mimo službu, obviňován je prozatím z porušení policejních postupů a interního kodexu předepisujícího zdvořilé chování.
Policejní násilí vůči černošské menšině je v USA řadu měsíců žhavým tématem. K nejsledovanějším případům z poslední doby, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis či černocha Erika Garnera v New Yorku