Kyjev: Ruští hackeři stupňují útoky proti Ukrajině, šíří viry a kupují osobní údaje

ČTK ČTK
26. 1. 2019 9:12
Hackeři řízení pravděpodobně z Ruska stupňují pokusy o narušení prezidentských voleb na Ukrajině, jejichž první kolo je připraveno na poslední březnový den letošního roku. Stále častější jsou podle šéfa ukrajinské kybernetické policie Serhije Demeďuka útoky na servery ve volebních okrscích a na osobní počítače volebních komisařů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Hackeři podle Demeďuka zaplavují ukrajinský internet zavirovanými virtuálními pohlednicemi, slevovými kupony, upgrady počítačových programů a dalšími soubory ve snaze dostat se k heslům a dalším osobním informacím. Za kryptoměny nakupují databáze personálních údajů, které jsou k dispozici na černém trhu.

Ukrajina má s ruskými hackery neblahé zkušenosti: v roce 2017 napadli v zemi tisíce počítačů a ochromili fungování mnoha obchodních organizací. Podle Demeďuka vycházejí nynější útoky ze stejných zdrojů.

Volební systém je zatím neporušen, řekl ukrajinský expert, ale policisté očekávají další, ještě silnější útoky v době, kdy začnou fungovat okrskové volební komise.

Favoritem prezidentských voleb je podle průzkumů expremiérka Julija Tymošenková následovaná hercem a bavičem Volodymyrem Zelenským. Dosavadní prezident Pjotr Porošenko obhajobu mandátu dosud neoznámil, ale všeobecně se jeho kandidatura očekává. V průzkumech se pohybuje na třetím až pátém místě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy