Kyjev: Ruští hackeři stupňují útoky proti Ukrajině, šíří viry a kupují osobní údaje

ČTK ČTK
26. 1. 2019 9:12
Hackeři řízení pravděpodobně z Ruska stupňují pokusy o narušení prezidentských voleb na Ukrajině, jejichž první kolo je připraveno na poslední březnový den letošního roku. Stále častější jsou podle šéfa ukrajinské kybernetické policie Serhije Demeďuka útoky na servery ve volebních okrscích a na osobní počítače volebních komisařů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Hackeři podle Demeďuka zaplavují ukrajinský internet zavirovanými virtuálními pohlednicemi, slevovými kupony, upgrady počítačových programů a dalšími soubory ve snaze dostat se k heslům a dalším osobním informacím. Za kryptoměny nakupují databáze personálních údajů, které jsou k dispozici na černém trhu.

Ukrajina má s ruskými hackery neblahé zkušenosti: v roce 2017 napadli v zemi tisíce počítačů a ochromili fungování mnoha obchodních organizací. Podle Demeďuka vycházejí nynější útoky ze stejných zdrojů.

Volební systém je zatím neporušen, řekl ukrajinský expert, ale policisté očekávají další, ještě silnější útoky v době, kdy začnou fungovat okrskové volební komise.

Favoritem prezidentských voleb je podle průzkumů expremiérka Julija Tymošenková následovaná hercem a bavičem Volodymyrem Zelenským. Dosavadní prezident Pjotr Porošenko obhajobu mandátu dosud neoznámil, ale všeobecně se jeho kandidatura očekává. V průzkumech se pohybuje na třetím až pátém místě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy