Soud shledal Simbu vinným z toho, že dodával zbraně a podporoval ozbrojence, kteří zabili stovky tisíc civilistů v oblasti Gikongoro.
Soudci zároveň přiznali, že nejsou přesvědčeni o tom, že by Simba, zatčený v roce 2001 v Senegalu, byl jedním z hlavních architektů genocidy v roce 1994.
Kolem 800 000 lidí z kmene Tutsiů a také umírněných Hutuů bylo pobito mačetami během sto dnů. Ti, kteří měli peníze, si mohli zaplatit popravu kulkou zezadu.
Při masakru zahynulo tisíc lidí
Pětadvacetiletý trest vyměřil soud Simbovi za jeho spoluúčast na masakru na technické škole v Murambi a v Kaduha Parish 21. dubna 1994, kde zahynulo tisíce nevinných Tutsiů.
Soud, který se skládá ze soudců z Norska, Ruska a ostrova Svatého Kitts a Nevis, oznámil, že Simba na škole distribuoval zbraně. Od ještě vyššího trestu ho uchránilo, že přímo nikoho nezabil.
Tribunál již odsoudil 22 lidí, dalších 26 je právě souzeno a 18 ještě na soud čeká.
Konflikt se táhne půl století
Dědictvím rwandské krize z let 1959-63 byla přítomnost Tutsijských uprchlíků ve všech se Rwandou sousedících zemích. Tito lidé si však udrželi svazky s Tutsiji ve Rwandě.
Na konci 80. let se tutsijští vyhnanci v Ugandě spojili proti režimu Miltonea Oboteho s Armádou národního odporu (NRA). Když se NRA dostala k moci, byla založena Rwandská vlastenecká fronta (FPR), která měla uskutečnit vojenský převrat ve Rwandě.
FPR zaútočila na Rwandu v roce 1990 . Proběhl ozbrojený konflikt. Politické tlaky vedly v srpnu 1993 k uzavření dohody o rozdělení moci ve městě Arusha. Tato dohoda však nebyla nikdy realizována.
OSN nedokázala genocidě zabránit
Napětí mezi Hutuy a Tutsii prudce vzrostlo po zavraždění burundského prezidenta Melchiora Ndadayeho (Hutua) v říjnu 1993. Tato událost vedla k masovému vraždění Tutsiů v Burundi a následně masovému zabíjení Hutuů.
Dosud neobjasněné letecké neštěstí, při kterém zahynul rwandský prezident Juvenal Habyariman 6. dubna 1994, bylo extrémistickými Hutuy ve Rwandě využito jako příležitost strhnout na sebe moc a zaútočit na Tutsije.
Od dubna do července 1994 přišlo během genocidy o život 800 000 osob. V zemi byly sice přítomny jednotky OSN, neměly však pravomoc zasáhnout. Toto své selhání při ochraně civilních obyvatel přiznala OSN až v roce 1999.