Pěstujte ovoce a zeleninu na balkoně, vyzývá prezident Venezuelany. Humanitární pomoc odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2016 21:56
Venezuelská ekonomika je v hluboké krizi a země trpí nedostatkem potravin i léků. Prezident Nicolás Maduro proto vyzval obyvatele, aby si pěstovali ovoce a zeleninu na balkoně či na střeše svého domu. Humanitární pomoc ze zahraničí Maduro odmítá. "Musíme sázet, abychom si zajistili potravinovou soběstačnost," řekl venezuelský prezident. Podle kritiků ale tento vládní zemědělský projekt nepomůže vyřešit problém nedostatku potravin. Navíc je podle nich absurdní pěstovat zeleninu na balkonech v zemi, která má tolik úrodné půdy.
Kvůli katastrofálnímu nedostatku zboží v zemi otevřela Venezuela hranice s Kolumbií, aby si tam lidé mohli nakoupit.
Kvůli katastrofálnímu nedostatku zboží v zemi otevřela Venezuela hranice s Kolumbií, aby si tam lidé mohli nakoupit. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval obyvatele své země, aby si pěstovali ovoce a zeleninu na balkoně či na střeše svého domu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Venezuelská ekonomika je už delší dobu v hluboké krizi a v zemi je akutní nedostatek potravin i léků. Humanitární pomoc ze zahraničí Maduro odmítá.

"Musíme sázet, abychom si zajistili potravinovou soběstačnost," řekl venezuelský prezident. Dodal, že on a jeho manželka doma sklízí dýně, z nichž si prý dělají "božskou polévku".

Maduro vyzval Venezuelany, aby pěstovali zeleninu ve školách, v kasárnách i ve vězení.

Podle kritiků ale tento vládní zemědělský projekt nepomůže vyřešit problém nedostatku potravin. Navíc je podle nich absurdní pěstovat zeleninu na balkonech v zemi, která má tolik úrodné půdy.

"Čtyřicet tisíc hektarů úrodné půdy v zemi a Nicolásovo řešení je městské zemědělství," rozhořčil se opoziční vůdce Henrique Capriles. Zároveň obvinil vládu, že zplundrovala venkovské zemědělství znárodňováním.

Opozice i řada ekonomů viní z katastrofální ekonomické situace hospodářskou politiku socialistické strany, která je u moci skoro dvacet let. Podle vlády jsou za krizi zodpovědní podnikatelé, pašeráci a "imperialistické" Spojené státy. Řada podniků v zemi ale ukončila výrobu mimo jiné kvůli státní cenové regulaci a devizovým omezením.

Ekonomika Venezuely je z velké části závislá na ropném průmyslu, který se podílí na hrubém domácím produktu více než 50 procenty. Ropa, jejíž ceny v posledních letech prudce klesly, tvoří téměř 95 procent exportních příjmů země. Opomíjení ostatních sektorů, včetně zemědělství, udělalo z Venezuely zemi závislou co do potravin na dovozech.

Záběry z pekařství ve venezuelském Caracasu ukazují vyloupení podniku za bílého dne. Obyvatelé krizí zkoušené země se uchylují k zoufalým činům. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy