Hladoví Venezuelané se vrhli na kolumbijské obchody. Měli den na to, aby za hranicí nakoupili zásoby

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 7. 2016 12:04
Na pouhých dvanáct hodin se otevřel hraniční přechod mezi Venezuelou a Kolumbií. Obě země mají uzavřené hranice již téměř rok. Obyvatelé Venezuely, které trápí nedostatek základních potravin, léků nebo třeba toaletního papíru, zaplavili kolumbijské obchody. Na 35 000 zoufalých lidí se rozhodlo využít otevření hranice na nákupy. Dohlíželo na ně kolem 300 kolumbijských policistů. Po setmění se vraceli zpět s plnými nákupními taškami.
Regály kolumbijských obchodů v obložení zákazníků z Venezuely.
Regály kolumbijských obchodů v obložení zákazníků z Venezuely. | Foto: Reuters

Caracas - Toaletní papír, mýdlo, potraviny a nejdůležitější léky zmizely z pultů obchodů v kolumbijském pohraničním městě Cúcuta. Vykoupilo je na 35 tisíc obyvatel Venezuely, kteří dostali jedinečnou možnost překročit hranice a nakoupit nedostupné suroviny.

Obyvatelé Venezuely v Kolumbii nakupovaly nedostupné potraviny a suroviny.
Obyvatelé Venezuely v Kolumbii nakupovaly nedostupné potraviny a suroviny. | Foto: Reuters

Hraniční přechod přes pěší most z venezuelské Táchiry byl otevřen pouhých 12 hodin. Venezuelská vláda tak hranici otevřela po 11 měsících.

V srpnu loňského roku ji Nicolás Maduro nechal uzavřít kvůli obavám z polovojenských milic, které na území Kolumbie bojují proti levicovým guerillám a někdy pronikli až do Venezuely.

Obyvatelé Venezuely vzali kolumbijské obchody útokem.
Obyvatelé Venezuely vzali kolumbijské obchody útokem. | Foto: Reuters

Už minulý týden ale hranici překonalo kolem 500 venezuelských žen, které hnal zoufalý nedostatek jídla. Odhodlaně prorazily zástup pohraniční stráže a vyrazily na nákupy. Obě vlády se proto dohodly na jednorázovém otevření hraničního přechodu.

Kolumbijské obchodní domy vzalo tentokrát útokem na 35 000 jejich spoluobčanů. Bylo kvůli nim povoláno 300 policistů, kteří na davy proudící do místních obchodů dohlíželi.

Na přechodu stáli s identifikačními průkazy dlouhou frontu už od rozbřesku.

Přes kolumbijsko-venezuelskou hranici přešlo během 12 hodin na 35 000 lidí.
Přes kolumbijsko-venezuelskou hranici přešlo během 12 hodin na 35 000 lidí. | Foto: Reuters

Nakupovali rýži, olej, cukr, mouku a po setmění se spokojení vraceli zpátky. "Měli všechno," zvolala spokojeně podle BBC jedna z žen, když se s plnými taškami vracela zpátky domů, kde regály obchodů zejí prázdnotou.

Neskrývala nadšení. Vždyť tyto základní potraviny jsou ve Venezuele kvůli jejich nedostatku příliš drahé a pro běžné obyvatele naprosto nedostupné. Nejde ale jen o jídlo, chybí také léky.

Důležité jsou také zásoby toaletního papíru.
Důležité jsou také zásoby toaletního papíru. | Foto: Reuters

"Pocházíme ze San Antonia a realita je taková, že nemáme jídlo ani na to, abychom nakrmili naše děti," stěžovala si čtyřčlenná rodina.

Ekonomická krize ve Venezuele má svůj původ v nízkých cenách ropy, na jejímž vývozu je země závislá. Socialistická vláda po dlouhá léta využívala zisky z prodeje ropy na financování svých sociálních programů.

Bez těchto příjmů se ale systém, který nyní po Hugo Chávezovi nyní vede Nicolás Maduro, ukazuje být neudržitelný.

Proti vládě, která již několik let není schopná zajistit základní potraviny ani léky, se stále častěji objevují demonstrace. Protesty podporuje opozice, která drží od loňského prosince většinu v parlamentu a spřádá plány na sesazení prezidenta. V jihoamerické zemi tak roste politické napětí a sociální nepokoje, při kterých umírají lidé.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy