Ve Venezuele stále chybí potraviny i léky. Prezident prodloužil o 60 dní stav hospodářské nouze

ČTK ČTK
14. 5. 2016 7:49
Stav platí v zemi už od ledna a levicový prezident Nicolás Maduro jej prodloužil do července. Dodal však, že zemi čeká prodloužování tohoto stavu letos znova a nevyhne se mu ani příští rok. V době hospodářské nouze může vláda mimo jiné volně nakládat se soukromým vlastnictvím, aby zajistila dodávky zboží. To je ale podle opozice cesta k novému znárodňování. Venezuela má nejvyšší inflaci na světě (přes 150 procent) a hrubý domácí produkt klesá (loni o 5,7 procenta).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský levicový prezident Nicolás Maduro v pátek oznámil, že prodlužuje o dalších 60 dní stav hospodářské nouze, který v zemi platí již od poloviny ledna. Informovala o tom agentura AFP.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou umocnil výrazný propad cen ropy, jež je hlavním vývozním artiklem státu. V zemi je nedostatek mnohých výrobků, včetně základních potravin a léků.

"Podepíšu nové nařízení... pro měsíce květen, červen a červenec, které bude prodlužováno dál během roku 2016 a určitě také během roku 2017, aby se obnovila výrobní kapacita země," prohlásil Maduro.

V době hospodářské nouze může vláda mimo jiné volně nakládat se soukromým vlastnictvím, aby zajistila dodávky zboží, což je podle opozice cestou k novému znárodňování.

Americká rozvědka v pátek vyjádřila své obavy z ekonomického a politického zhroucení Venezuely a předpovídá, že Maduro nedokončí svůj mandát. O odvolání nepopulárního vůdce usiluje venezuelská opozice.

Venezuela má nejvyšší inflaci na světě (přes 150 procent) a hrubý domácí produkt klesá (loni o 5,7 procenta).

 

Právě se děje

Další zprávy