Venezuelská opozice chce změnu režimu. Shromáždila podpisy k referendu, do tří dnů musí sehnat další

ČTK ČTK
2. 8. 2016 3:10
Venezuelské opozici se v první fázi podařilo získat podpisy nutné ke konání referenda. Nyní budou muset za tři dny sesbírat podpisy 20 procent voličů, tedy necelých čtyř milionů lidí. Opozice chce plebiscitem změnit režim socialistické Venezuely prezidenta Madura, který potápí obrovské ekonomické problémy.
Prezident Nicolas Maduro.
Prezident Nicolas Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelská opozice překonala první překážku na cestě k vypsání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Volební komise (CNE) oznámila, že se pod petici požadující vypsání plebiscitu podařilo získat podpisy potřebného počtu voličů. Pro úspěch boje za vypsání hlasování bude muset opozice v druhé fázi za tři dny sesbírat podpisy 20 procent voličů, tedy necelých čtyř milionů lidí.

Opozici se podle CNE podařilo získat pod petici podpisy potřebná procenta voličů ve všech 24 státech. Předsedkyně komise Tibisay Lucenaová ale zároveň vyzvala, aby soud přezkoumal podezření, že některé podpisy jsou zfalšované. Neoznámila dnes ani datum pro zahájení druhého kola sběru podpisů.

Venezuelská opozice viní prezidenta Madura i volební komisi ze zdržování celé procedury. Petiční archy totiž odevzdala ke kontrole již v květnu. Pro změnu socialistického režimu, o kterou opozice usiluje, je přitom brzké datum konání referenda klíčové.

Madurův řádný mandát skončí 10. ledna 2019. Pokud voliči na základě hlasování v referendu prezidenta odvolají z úřadu méně než dva roky před koncem funkčního období, nastoupí na jeho místo viceprezident, kterým je v současnosti socialista Aristóbulo Istúriz. Viceprezident by pak vládl do řádného konce mandátu odvolaného prezidenta. Pokud by se referendum ale konalo před 10. lednem 2017 a Venezuelané by v něm prezidenta Madura odvolali, musely by následovat během měsíce předčasné volby.

Opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) v loňských prosincových parlamentních volbách získala hlasy 7,7 milionu voličů, a po 17 letech tak má poprvé většinu v parlamentu. Madura, nástupce oblíbeného socialistického prezidenta Huga Cháveze, opozice viní mimo jiné z toho, že zemi přivedl do katastrofální ekonomické situace.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy