Evo Morales oznámil Caceresovo jmenování týden po oficiálním uvedení do prezidentského úřadu, při návštěvě regionu ve střední Bolívii, kde se koka na farmách pěstuje.
"Pěstitel koky bude zodpovědný za boj proti drogám," pronesl Morales s kloboukem ozdobeným větvičkou koky v Shinaotě. Jeho proslov odměnil dav shromážděných, včetně pěstitelů koky, potleskem.
Koka zůstane legální
Felipe Caceres byl starostou města Chapare v tomto kraji a dodnes vlastní malou farmu s kokou. Spolu s Moralesem zakládal jeho politickou stranu s názvem Hnutí za socialismus (MAS).
První indiánský prezident Bolívie, sám bývalý pěstitel koky, slíbil už ve volební kampani, že chce udržet legální pěstování této plodiny, kterou řada původních obyvatel považuje za posvátný lék.
Prezidentův vstřícný postoj k pěstování koky se ale nelíbí vládě USA, která se nejen v Bolívii snaží pěstování suroviny pro výrobu kokainu co nejvíce omezit. Většina této drogy vyrobené v Jižní Americe totiž končí právě v USA.
Prezident, vůdce pěstitelů
Washington s Bolívií dosud na boji proti drogám úzce spolupracoval a každý rok vydal na vymýcení pěstování koky 150 milionů dolarů. Tažení proti koce se Morales pokoušel zastavit už dříve, když se postavil do čela "kokových" farmářů. Jejich protest proti bolivijské armádě, která se snažila pěstování koky kontrolovat, se často neobešel bez násilí.
Snaha udržet legální pěstování koky se stala i součástí Moralesovy volební kampaně. V programu to má i jeho strana MAS. "MAS se zrodila z lístku koky. Nikdy nás nic nerozdělí," nechával se slyšet Morales.
Pěstování a prodej omezeného množství koky je v Bolívii legální. USA však tvrdí, že místní farmáři jí produkují daleko více a rostlina pak končí na černém trhu jako základ pro výrobu kokainu.
#reklama
Podle bolivijských zákonů je možno pěstovat koku celkem na dvanácti tisících hektarech půdy. Bolivijští indiáni používají rostlinu v tradiční medicíně a vaří z ní čaj. Koka má stimulační účinky, zahání hlad a pomáhá ve vysokých nadmořských výškách.
Ne kokain, ale zubní pastu
Morales prohlašuje, že chce koku prosadit ve farmacii a chce z ní vyrábět zubní pastu nebo nealkoholické nápoje. To, že na post šéfa protidrogového programu dosadil bývalého pěstitele koky, podle něj vůbec neznamená, že by chtěl legalizovat drogu, která se z koky vyrábí.
"Ne vymýcení koky, ale ano vymýcení kokainu," říká Morales, a Caceres je s ním zajedno.
Morales tvrdí, že americké tažení proti koce za pomoci bolivijské armády naopak zvýšilo výrobu této drogy. Podle údajů OSN Bolívie loni "přispěla" světu 107 tunami kokainu.
- Čtěte také: Indián Morales je tu! Zámožní se třesou