Periskop: Velký třesk se obešel bez boha, míní Hawking

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
18. 4. 2013 15:58
Čtvrtek 18. dubna: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Itálie hledá prezidenta

Foto: Aktuálně.cz

Politici v Itálii na tom jsou hodně podobně jako jejich čeští kolegové. A to v tom směru, že se obvykle shodnou jen na tom, že se neshodnou, což ostatně dokazují nikam nevedoucí povolební jednání.

Není tak překvapením, že se jim v prvním kole nepodařilo zvolit nového prezidenta. Tomu současnému - 87letému Giorgiu Napolitanovi - končí mandát už za měsíc. Favorizovaný bývalý šéf Senátu Franco Marini ovšem na společné schůzi nezískal potřebné dvě třetiny z 1007 volitelů.

A to navzdory tomu, že se na něm shodli dva nejsilnější hráči italské politiky - levicový lídr Pier Luigi Bersani a Silvio Berlusconi. Bersanimu se ovšem část poslanců vzbouřila.

Jak bůh chystal peklo pro zvídavé

Foto: Aktuálně.cz

Jedenasedmdesátiletý britský matematik a fyzik Stephen Hawking opět dokázal, že rád (a dobře) čeří vodu. Důkazem budiž úterní přednáška Původ vesmíru, kterou měl na prestižním Kalifornském technickém institutu (Caltech).

"Náš vesmír nepotřeboval ke vzniku boží pomoc," prohlásil před zaplněným sálem. Tím ovšem neskončil. "Co dělal bůh před stvořením? Připravoval peklo pro lidi, kteří pokládají takové otázky?" zavtipkoval vzápětí.

Zájem o jednoho z nejslavnějších žijících vědců mnohonásobně přesahoval kapacitu sálu pro 1000 lidí. Fronta na bezplatné lístky měla podle serveru Space.com čtvrt míle (400 metrů). A našli se i tací, kteří byli ochotni dát šťastnějším kolegům 1000 dolarů za volnou vstupenku.

Chtěli výplatu, dozorci začali střílet

Foto: Aktuálně.cz

Přes třicet gastarbeiterů bylo zraněno při střelbě na jahodové farmě v obci Nea Manolada na jihu Řecka.

Jak informoval server ekathimerini.com, zhruba 200 lidí, převážně z Bangladéše, se tam domáhalo vyplacení půlroční mzdy, kterou jim zaměstnavatel dlužil. Ten ale s brigádníky odmítl jednat. A když se prý dav začal "hrozivě přibližovat" k dozorcům, nejméně jeden z nich začal střílet.

Někteří z Bangladéšanů skončili v nemocnici. Policie zatkla dva podezřelé střelce, po dalších dvou pátrá.

Manolada se kvůli násilí vůči přistěhovalcům dostala do centra pozornosti už v minulosti, píší Řekové. Loni byli kvůli brutálnímu napadení 30letého Egypťana uvězněni dva muži. V roce 2008 tam pro změnu migranti drželi hladovku kvůli nelidským podmínkám, v nichž musí žít.

Už nemusíte trávit noc sami

Foto: Aktuálně.cz

Americká seznamka Ashley Madison se omlouvá. Ve své kampani použila snímky španělské královny Sofie. Čtyřiasedmdesátiletá panovnice to ale nenechala jen tak a vyrazila do právní bitvy. Nežádala přitom žádnou finanční kompenzaci, ale jen veřejnou omluvu a příslib, že se nic podobného už v budoucnu nebude opakovat.

Pikantní na celé situaci je, že agentura se specializuje zejména na mimomanželské vztahy a fotografii královny použila v souvislosti se spekulacemi, že i její muž, král Juan Carlos, se podobným avantýrám nevyhýbá, napsala ČTK.

O králi se mnohokrát hovořilo jako o "chronickém sukničkáři". Podle loni vydané kontroverzní biografie královny Sofie měl mít v minulosti vztah mimo jiné s princeznou Dianou. Nyní plní první stránky novin jeho poněkud zvláštní přátelství se 48letou německou princeznou Corinnou zu Sayn-Wittgensteinovou, která s ním byla například i na kritizovaném lovu slonů v Botswaně.

Španělský král Juan Carlos s chotí Sofií.
Španělský král Juan Carlos s chotí Sofií. | Foto: Reuters

Buď pomoc Kypru, nebo nákaza eurozóny

Foto: Aktuálně.cz

Pokud Němci nekývnou na záchranný úvěr pro zadlužený Kypr, hrozí nákaza celé eurozóny. Taková ostrá slova padala z úst ministra financí Wolfganga Schäubla, když v Bundestagu apeloval na zákonodárce, aby pro desetimiliardovou pomoc zvedli ruku.

"Evropská centrální banka i Evropská komise potvrdily, že z Kypru se mohou do celé eurozóny rozšířit nákazové efekty," varoval v době, kdy se s problémy už několik let potýká Řecko a nejzdravější finance nemají ani Itálie či Španělsko.

Není ale jasné, zda oněch zmíněných deset miliard bude Nikósii stačit. Tamní prezident totiž před pár dny prohlásil, že by jeho země potřebovala bezmála sedm miliard navrch.

Chyťte Mušarafa!

Foto: Aktuálně.cz

Minulý měsíc se po čtyřech letech vrátil z exilu, před pár dny mu úřady neumožnily kandidovat v květnových parlamentních volbách. Teď pákistánský soud nařídil, aby byl někdejší prezident Parvíz Mušaraf zatčen. Politik ale od soudu ujel v doprovodu ochranky dřív, než ho mohla soudní policie zadržet.

Žalobci Mušarafovi, jehož do čela země v roce 1999 dostal vojenský převrat, dávají za vinu, že spáchal velezradu, když v době své vlády v rámci střetu se soudním systémem v roce 2007 odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Podle kritiků tím porušil i ústavu země. Rovněž prý koncem téhož roku zosnoval atentát na expremiérku Bénazír Bhuttovou.

 

Právě se děje

Další zprávy