Bersani odmítl koalici s Berlusconim, tomu hrozí soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 3. 2013 13:22
Krátce po řádných volbách míří Itálie k těm předčasným. Ohrožuje tím evropskou ekonomiku
Lídr vítězné strany Pier Luigi Bersani.
Lídr vítězné strany Pier Luigi Bersani. | Foto: Reuters

Řím - Pier Luigi Bersani, šéf levicové Demokratické strany, která v Itálii vyhrála nedávné parlamentní volby, odmítá jít do velké koalice s pravicově laděným uskupením Lid svobody Silvia Berlusconiho.

"Plán velké koalice neexistuje a nikdy existovat nebude," řekl Bersani v rozhovoru pro list La Repubblica.

Demokraté sice získali většinu v Poslanecké sněmovně, v Senátu ale ne, což jim nestačí. V Itálii musejí kabinety získat důvěru nadpoloviční většiny zákonodárců v obou komorách.

Na třetí příčce se umístilo protestní populistické Hnutí pěti hvězdiček komika a euroskeptika Beppeho Grilla, který ostatní strany odsuzuje jako zkorumpované a odmítá s nimi jakkoliv spolupracovat.

Jako jediné možné řešení se tedy nabízí menšinová vláda vítězné Demokratické strany.

Bersani nicméně La Reppublice řekl pouze to, že se vládu pokusí sestavit. "Nazývejte si to, jak chcete. Pro mě jde o vládu změny," dodal.

Centristé končícího premiéra Maria Montiho skončili čtvrtí, v Senátu ale s demokraty většinu dohromady nedají.

Jako krajní řešení se nabízejí také stále pravděpodobnější předčasné volby, což by nadále znejistilo finanční trhy a mohlo prohloubit současnou krizi. Agentura Moody's ve středu pohrozila, že by v případě rozpuštění parlamentu mohla zadlužené Itálii snížit rating. To by znamenalo, že by si země půjčovala za vyšší úrok, tedy dráž.

Berlusconimu hrozí další soud

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Bývalý premiér Silvio Berlusconi musí kromě politického patu řešit také osobní problém. Italská prokuratura se zabývá dalším z mnoha podezření z korupce.

Tentokrát mělo jít o podplácení opozičního poslance Sergia De Gregoria. Zákonodárce přijetí úplatku ve výši tří milionů eur přiznal. Mělo k němu dojít v roce 2006. V roce 2008 pak byl znovu zvolen za Berlusconiho stranu, což vedlo k pádu vlády Romana Prodiho.

"Řekl jsem, co chci, co by mi měla strana dát, že by mi měla strana nebo on osobně zaplatit 3 miliony," cituje agentura Reuters z dokumentu, který prokurátoři zveřejnili na stránkách parlamentu, protože potřebují souhlas poslanců a senátorů k zahájení trestního řízení.

Podle ČTK navíc úřady v severoitalském městě Reggio Emilia zahájily vyšetřování ohledně dopisu, v němž Berlusconi milionům Italů slíbil vrátit lidem loňskou daň z nemovitosti, pokud Lid svobody vyhraje volby.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy