Španělský král se kaje, vyrazil do Afriky lovit slony

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2012 18:17
Juan Carlos má se střelnými zbraněmi trable celý život. V mladí zastřelil bratra
Omlouvám se za výlet na safari, vzkázal Španělům král. Ti protestovali před nemocnicí.
Omlouvám se za výlet na safari, vzkázal Španělům král. Ti protestovali před nemocnicí. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský král Juan Carlos se kaje za svůj výlet do africké Botswany, kam vyrazil lovit slony.

"Velmi se omlouvám. Udělal jsem chybu a už se to nebude opakovat," vzkázal národu čtyřiasedmdesátiletý monarcha, jenž se v posledních dnech dostal pod ostrou palbu médií.

Kritici mu vyčítali, že hýří v době, kdy jeho země prochází jednou z nejhorších ekonomických krizí v historii. Vše navíc "prasklo" jen kvůli tomu, že si během cesty do Afriky zlomil kyčelní kloub a musel podstoupit operaci.

Ostuda je o to větší, že španělský král byl čestným předsedou Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Jeho vedení oznámil, že se funkce v organizaci vzdává.

Král s vášní pro zbraně

Španělští novináři obvykle jednají s královskou rodinou v rukavičkách. Tentokrát se ale neostýchali zveřejnit částku, kterou Juan Carlos za výlet na safari zaplatil: bezmála 25 000 dolarů, tedy skoro půl milionu korun.

Ostatně není to poprvé, co španělský král musel hájit svou zálibu ve střelných zbraních. Před šesti lety údajně zabil opilého ruského medvěda.

Když mu bylo osmnáct došlo k jiné tragické nehodě - během nedbalého zacházení s revolverem zastřelil svého bratra Alfonsa.

 

Právě se děje

Další zprávy