Periskop: JAR kvůli pytlákům odváží nosorožce z parku

Přenos skončil
Středa 13. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Thajsko vs. obchod s náhradním mateřstvím

Thajská vojenská vláda dnes dala předběžný souhlas s návrhem zákona, podle nějž by se měla komerční forma náhradního mateřství stát trestným činem.

Novela reaguje na sérii skandálů z uplynulých týdnů, uvedla agentura Reuters. Nejvíce medializovaný případ se týkal thajské náhradní matky, která za peníze porodila dvojčata australskému páru.

Rodiče si ale vzali pouze zdravou holčičku a chlapec trpící Downovým syndromem zůstal Thajce, která slíbila, že se o něj bude starat jako o vlastního.

Varování pro Keňu

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila Keňu za zemi, jíž hrozí "vysoké riziko“, že se na její území rozšíří virus eboly.

Zranitelnost státu tkví v tom, že v regionu představuje dopravní uzel, skrze který putuje množství letů ze západní Afriky.

Podle serveru BBC se jedná o nejvážnější varování ze strany WHO, které hovoří o možnosti rozšíření nemoci i do východní části kontinentu.

Ozbrojenci dobyli další dvě města

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dobyli v Sýrii další dvě klíčová města ležící nedaleko hranice s Tureckem.

Do rukou islamistů padly po krvavých bojích s jinými povstaleckými frakcemi obce Achtarín a Turkmanbúrí ležící v severní provincii Halab, informovala agentura AP s odvoláním na syrské opoziční aktivisty.

Jezídové utíkají z Iráku před extrémisty z Islámského státu.
Jezídové utíkají z Iráku před extrémisty z Islámského státu. | Foto: Reuters

Oceněná matematička

Jako vůbec první žena získala prestižní Fieldsovu medaili za matematiku, která je obdobou Nobelovy ceny, íránská matematička Marjam Mírzácháníová.

Na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu byla mezi čtyřmi letos oceněnými vědci. Cenu, nazvanou po kanadském matematikovi Johnovi Charlesovi Fieldsovi, dostala za práci o symetrii zakřivených povrchů.

JAR odváží nosorožce z parku

Jihoafrická republika plánuje odvézt z Krugerova národního parku až 500 nosorožců. Podle zpravodajského webu BBC je tak chce paradoxně ochránit před pytláky.

Ochránci přírody by některé nosorožce mohli odvézt do tzv. nosorožčích pevností, tedy míst se zvýšenou ostrahou, ale také třeba do sousední Botswany či do Zambie.

Jen za letošní rok zemřelo rukou pytláků v JAR údajně až 630 nosorožců, z toho 408 přímo v parku.

Samice Nájin
Samice Nájin | Foto: Dana Holečková, Zoo Dvůr Králové

Úřady zabavily drogy za 146 milionů

Barmské úřady zabavily drogy za 7,3 milionu dolarů (asi 146 milionů korun), které objevily zakopané v lese v oblasti takzvaného Zlatého trojúhelníku.

Nález vyvolává obavy z nového rozmachu obchodu s narkotiky v nechvalně proslulé oblasti na hranicích Barmy, Laosu a Thajska, napsala agentura AFP.

Společná vojenská a policejní akce v Šanském státě našla značné zásoby drog včetně slisovaných bloků heroinu, surového opia a téměř dva miliony metamfetaminových tablet.

Konec "tygřích selfies"

Guvernér státu New York podepsal zákon zakazující přímý kontakt mezi lidmi a šelmami, které jejich majitelé začali ve velkém používat k focení tzv. "tygřích selfies“.

Zejména američtí muži se stále populárnějšími fotografiemi se zvířaty s oblibou prezentují na internetových seznamkách.

Stát svým rozhodnutím vyšel vstříc ochráncům zvířat, kteří takové zacházení s tygry a dalšími šelmami kritizovali.

Tygr jihočínský patří k ohroženým druhům. Patrně většina dnes žijících jihočínských tygrů žije v čínských zoologických zahradách a jsou to potomci pouhých šesti zvířat.
Tygr jihočínský patří k ohroženým druhům. Patrně většina dnes žijících jihočínských tygrů žije v čínských zoologických zahradách a jsou to potomci pouhých šesti zvířat. | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2014 14:38
 

Právě se děje

Další zprávy