Čína zatýkala za výbuch auta. Byl to terorismus, tvrdí

ČTK ČTK
30. 10. 2013 13:02
Při útoku na náměstí Tchien-an-men zemřelo pět lidí, na 40 dalších bylo zraněno.
Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady zadržely několik lidí, které podezírají v souvislosti s pondělním automobilovým neštěstím na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men).

Nehodu, při níž zemřelo 5 lidí a desítky dalších byly zraněny, policie označila za "teroristický útok", napsala s odkazem na čínská státní média BBC.

"K zatčení došlo deset hodin po incidentu, který byl identifikován coby teroristický útok," uvedla na svém mikroblogu stanice CCTV. Podle státní agentury Nová Čína policie zadržela nejméně pět lidí.

Podezřelí s urgujskými jmény

Podle dřívějších zpráv policie pátrala nejméně po osmi podezřelých, převážně ze západočínské provincie Sin-ťiang.

V regionu operuje separatistické hnutí, které usiluje o odtržení od Číny. Tamní ujgurští muslimští radikálové v minulosti provedli několik útoků, ale většinou mimo Peking. Sedm z osmi hledaných lidí, po kterých policie pátrala v pekingských hotelích, má podle informací agentury urgujská jména.

Nehoda se stala před vchodem do bývalého císařského paláce známého jako Zakázané město a těsně u místa, kde visí portrét zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

Automobil SUV vjel do chodců a narazil do kamenného mostu u silnice směřující přes náměstí. Čínská policie na svém oficiálním mikroblogu napsala, že automobil sjel ze silnice, prorazil zátarasy a po nárazu se vznítil. Strhl také několik chodců, podle policie zranil "mnoho" turistů a policistů.

Tři lidé zemřeli uvnitř vozu, jednalo se muže, jeho manželku a tchyni, uvedla policie. Dále zemřeli dva turisté, z Filipín a z Číny. Mezi 38 zraněnými byli další tři občané Filipín a jeden turista z Japonska.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 43 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy