Děsivá smrt Kimova strýce
Čínský list Wen Wej Pcho přišel s děsivým vylíčením popravy jednoho z prominentů severokorejského režimu Čang Song-tcheka.
Sedmašedesátiletý strýc současného vůdce KLDR Kim Čong-una byl dlouho považován za hlavní postavu v pozadí vlády. Loni ale upadl v nemilost, byl sesazen, zostuzen, odsouzen a v půli prosince popraven.
Soud podle listu v odůvodnění rozsudku uvedl, že Čang je "horší než pes" a zaslouží si jen smrt. A tak ho - společně s pěti dalšími spolupracovníky - údajně v kleci zaživa rozsápala smečka 120 divokých psů.
Všemu měl přihlížet nejen mladý diktátor, ale i 300 členů nejužšího vedení Severní Koreje.
Úřední dopis v klingonštině
Neobvyklý způsob odstoupení z úřadu zvolil městský radní ve městě Indian Trail v Severní Karolíně.
Napsal rezignační dopis. Jenže oproti obyčeji jej sepsal v klingonštině, tedy jazyku, který ovládají povětšinou jenom horliví fanoušci amerického seriálu Star Trek.
Odstupující David Waddell klingonštinu zvolil coby vtip. Starosta Michael Alvarez nicméně podle agentury AP uvedl, že dopis byl neprofesionální.
Čekání na smrt
Stav někdejšího izraelského premiéra Ariela Šarona, jenž je po mrtvici už osm let v kómatu, se "pomalu a postupně zhoršuje", řekl novinářům jeho ošetřující lékař Zeev Rothstein.
Židovský stát už proto začal chystat státní pohřeb pětaosmdesátiletého politika.
Podle tradic má být zesnulý pohřben nejlépe ještě ten den, kdy dojde k úmrtí, maximálně do 24 hodin. Tento zvyk se ale zřejmě nepodaří dodržet.
Šaron by byl podle svých dřívějších vyjádření rád pohřben na rodinné farmě Sycamore v Negevské poušti vedle své manželky Lily, a nikoliv na jeruzalémské Herzlově hoře, která je místem posledního odpočinku izraelských premiérů, prezidentů a jiných významných židovských vůdců, napsal Jerusalem Post.
Lukrativní byznys
Stárnoucí populace a propracované pohřební rituály přispívají k prudkému růstu poptávky po pohřebních službách v Číně, napsala ČTK.
V nejlidnatější zemi planety ročně zemře nejvíce lidí a poskytování služeb spojených s úmrtím, od nabídky místa pro pohřbení po smuteční hostiny, se tak stává velmi lukrativním byznysem.
Loni podle odhadů hodnota tohoto odvětví v Číně činila 93,5 miliardy jüanů (309 miliard Kč) a v příštích pěti letech by mělo pohřebnictví růst o deset procent ročně, vyplývá z odhadu společnosti Euromonitor.
Zasypané USA
Severovýchod Spojených států se potýká s nástrahami zimního počasí. Na některých místech napadlo během noci na pátek přes půl metru sněhu.
Zatímco například aerolinky už během čtvrtka zrušily kvůli sněhu a mrazu přes 2300 letů, školáci se mohou radovat. Prodloužily se jim totiž vánoční prázdniny.
Co to je za klauny?
Mexická policie zatkla klauny Pistachóná a Freski Stara.
Ke své "umělecké činnosti" si totiž přilepšovali únosy. Mladíci ve věku 21 a 22 let tak podle agentury AFP v policejní síti uvízli, když si šli vyzvednout splátku výkupného za oběť, kterou unesli v polovině prosince.
Jak připomněla ČTK, nejde o první klauny, kteří se v Mexiku dali na cestu zločinu. V říjnu zastřelil bývalého drogového kápa Franciska Arellana Félixe muž v klaunském obleku.
Neklid v Kambodži
Kambodžští dělníci se bouří. A celonárodní stávka za vyšší mzdy mnohde přerostla v násilí. Páteční nepokoje si tak v ulicích metropole Phnompenhu vyžádaly nejméně tři mrtvé a neupřesněný počet zraněných.
Vojenská policie podle očitých svědků začala do demonstrantů střílet z pušek a revolverů.
Vrátí se do čela Indie Gándhí?
Indický premiér Manmóhan Singh oznámil, že po deseti letech ve funcki skončí. Jedenadevadesátiletý politik tak učiní po letošních parlamentních volbách a uvolní cestu Ráhulu Gandhímu, pokračovateli jedné z nejslavnějších politických rodin planety.
Vnuk Indiry Gándhíové má ve 43 letech nakročeno k tomu, stát se předsedou vládního Indického národního kongresu (INK), a tím pádem i příštím premiérem.
Zátah na metamfetaminovou vesnici
Čínská policie, vyzbrojená vrtulníky a motorovými čluny, podnikla na jihu země zátah proti "metamfetaminové vesnici" Po-še. Během razie zabavila téměř tři tuny drogy a zatkla 182 lidí.
Jen pro zajímavost - právě odsud pocházela třetina veškerého čínského metamfetaminu. Do výroby a pašování drogy se přímo zapojila více než pětina domácností v Po-še, uvedly místní úřady.