V USA řádí sníh a mráz. Vyžádaly si 11 životů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 1. 2014 23:20
V noci na pátek napadlo na některých místech více než půl metru sněhu.
Letiště v Bostonu.
Letiště v Bostonu. | Foto: Reuters

Washington - Sněhová bouře, provázená mrazivými teplotami, ochromila severovýchod Spojených států a vyžádala si během čtvrtka a pátku podle agentury AP nejméně 11 mrtvých.  V noci na pátek napadlo na některých místech více než půl metru sněhu.

Ve státech Michigan, Kentucky, Indiana a Illinois lidé umírali při dopravních nehodách na kluzkých silnicích. Během noci napadlo na některých místech více než půl metru sněhu, což na stovkách škol v New Yorku a v Bostonu vedlo k tomu, že se desetitisícům dětí prodloužily končící vánoční prázdniny.

Aerolinky během čtvrtka a dneška podle agentury DPA zrušily na 5000 letů a více než 10 000 jich bylo opožděno. Některá letiště, například newyorské JFK, dočasně přerušila provoz. Dočasně uzavřeny byly ve státech New York a Pensylvánie také některé klíčové dálnice.

Zimní počasí si zatím vyžádalo 11 obětí na životech. Do této bilance je zahrnuta i tragédie na předměstí Filadelfie, kde ve skladu s posypovou solí zahynul dělník, kterého rozmačkala kupa soli, která na něj z dosud neznámých důvodů spadla. K neštěstí podle policie došlo ve chvíli, kdy muž pracoval s rypadlem.

Times Square v New Yorku.
Times Square v New Yorku. | Foto: Reuters

V New Yorku umrzla žena trpící Alzheimerovou chorobou, když vyšla ze svého domu. Další lidé pak umírali při dopravních nehodách.

Guvernér státu New Jersey Chris Christie vyhlásil mimořádný stav a nařídil většině státních zaměstnanců, aby v pátek zůstali doma. Mimořádný stav platí také ve státech Massachusetts a New York. Úřady v těchto státech vyzvaly obyvatele, aby vycházeli jen v nejnutnějších případech. Úřady zůstaly zavřené také ve státě Massachusetts.

Meteorologové hlásí, že teploty budou až do soboty klesat nebezpečně pod bod mrazu, na některých místech mohou prý dosáhnout i minus 23 stupňů Celsia. Sněžení do dnešního poledne ve většině severovýchodní oblasti USA ustalo.

Také veřejné školy v Bostonu zůstaly dnes kvůli větru a silnému sněžení uzavřeny, v ulicích platí kvůli chystanému masivnímu úklidu sněhu zákaz parkování. Bostonské letiště už ve čtvrtek večer přestalo odbavovat lety a dnes je omezilo.

Detroit.
Detroit. | Foto: Reuters

Pro starostu Bostonu Thomase Menina je bouře poslední zkouškou, neboť v pondělí po 20 letech odchází z úřadu. "Dostat ještě jednu sněhovou bouři jako starosta je pěkný novoroční dárek," prohlásil Menino s dávkou ironie.

Zůstaňte doma

V noci na pátek napadlo severně od Bostonu asi 60 centimetrů sněhu, z některých částí státu New York meteorologové hlásili kolem 45 centimetrů. Také v samotném Bostonu napadlo až 45 centimetrů sněhové pokrývky. Zavřeny jsou kvůli tomu některé dopravní tahy.

Ve městě New York je naopak bouře prvním velkým problémem, který řeší nový starosta Bill de Blasio. Také guvernér státu New York Andrew Cuomo vyhlásil mimořádný stav. "Toto není maličkost. Lidé by opravdu měli zvážit, zda nezůstat doma," varoval guvernér.

De Blasio před třemi lety kritizoval svého předchůdce Michaela Bloomberga za údajně pomalou reakci na sněhovou bouři. Nyní vyslal do ulic asi 2500 sněhových pluhů a stovky sypačů. V New Yorku na některých místech napadlo až 17 centimetrů sněhu a podle předpovědí ho může celkem napadnout až 20 centimetrů. Na Manhattanu dnes bylo 15 centimetrů.

Kvůli nepřízni počasí se již v New Yorku omezila příměstská doprava. Speciální týmy začaly v ulicích metropole hledat bezdomovce, kterým hrozí umrznutí.

 

Právě se děje

Další zprávy