Po ruském Akademikovi led zajal i čínského Draka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2014 9:31
Čínský ledoborec se dostal do problémů, Australané už začínají plánovat evakuaci.
Čínský ledoborec Süe Lung (Sněžný drak) v Antarktidě.
Čínský ledoborec Süe Lung (Sněžný drak) v Antarktidě. | Foto: Reuters

Sydney - Posádka čínského ledoborce Süe Lung (Sněžný drak) ve čtvrtek evakuovala pasažéry zamrzlé ruské lodi Akademik Šokalskij, podle nejnovějších zpráv ale sama se svým plavidlem uvízla v antarktickém ledovém příkrovu.

Australská námořní záchranná služba AMSA uvedla, že zatím není jasné, zda se jí podaří z ledu vyprostit vlastními silami.

Posádka Sněžného draka v pátek odpoledne místního času (ráno SEČ) ohlásila, že loď zřejmě není schopná dalšího pohybu v ledu. Ledoborec se nyní nachází na okraji příkrovu a připravuje se na pokus proniknout ze zamrzlé oblasti na otevřené moře.

Pokusit se o to chce v sobotu, napsala agentura DPA.

Sněžný drak

Čínský ledoborec podle Wikipedie postavily v roce 1993 ukrajinské loděnice jako arktickou nákladní loď. O rok později byla upravena k vědeckým a zásobovacím účelům. Před několika lety prošel Sněžný drak rozsáhlou modernizací.

Plnou parou vzad

AMSA, která nynější evakuační operace v Antarktidě koordinovala, již o možné záchranné akci informovala australský ledoborec Aurora Australis, na němž momentálně pobývá 52 vědců a turistů z Akademika Šokalského.

Na Auroru, která již byla na cestě do Tasmánie, se dostali ve čtvrtek právě díky vrtulníku ze Sněžného draka.

Akademik Šokalskij uvízl v ledových krách na Štědrý den. Na pomoc mu vyrazila trojice ledoborců, kterým se ale nepodařilo k plavidlu prolámat. Leteckou evakuaci navíc dlouho hatilo špatné počasí.

Na ruské vědecké lodi nyní zůstalo 22 členů posádky, kteří vyčkávají, až led samovolně povolí. K tomu přitom může dojít až na jaře.

 

Právě se děje

Další zprávy