Palestinský velvyslanec byl zavražděn, tvrdí jeho dcera

ČTK ČTK
3. 1. 2014 8:55
Sejf se podle ní den před výbuchem stěhoval. Česká policie trestný čin vylučuje.
Foto: Reuters

Praha/Gaza - Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, který v Praze na Nový rok zahynul po výbuchu trezoru, byl zavražděn. Je o tom přesvědčena Džamálova dcera Rana.

Česká policie však úmyslný trestný čin vylučuje a explozi vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady.

"Oficiální palestinské stanovisko je nepodložené. Sejf se běžně používal, má matka (žijící v Praze) mi to řekla. Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla Rana Džamálová agentuře AP.

"My jako rodina jsme přesvědčeni, že to byl zločin. Chceme zjistit, co se stalo," uvedla velvyslancova dcera doslova. Neupřesnila ale, co se podle ní přihodilo, ani kdo by za tímto činem mohl stát.

Foto: ČTK

Palestinské tiskové agentuře Maan Rana vypověděla, že trezor nebyl vybaven žádnými moderními zabezpečovacími prvky. Upozornila také na to, že před dvěma měsíci, když otec odjel do Egypta, pracovali s bezpečnostní schránkou zaměstnanci ambasády.

"Když se můj otec před několika dny vrátil na velvyslanectví v Česku, byl trezor noc před výbuchem převezen českou stěhovací společností do jeho domu," uvedla. Také doplnila, že výbuch nevyšel z vnitřku trezoru, ale z jeho spodku.

Matka jí také řekla, že detonace schránku nepoškodila.

Vyšetřovatelé na místě neštěstí sbírali důkazy dlouho do noci.
Vyšetřovatelé na místě neštěstí sbírali důkazy dlouho do noci. | Foto: Reuters

V telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters Rana řekla, že výbuch nastal v době, kdy otec do trezoru ukládal dokumenty. "Trezor byl vyprázdněn a poté přestěhován do domu. Exploze nastala, když ho používal," uvedla velvyslancova dcera.

Podle mluvčího ambasády velvyslanec do vybuchlého trezoru v minulosti běžně ukládal dokumenty či peníze na výplaty a také popřel původní informaci Palestinců, že výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému. Mluvčí zároveň vyvrátil i dřívější prohlášení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, že trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel.

Pražští policisté, kteří případ vyšetřují, na ambasádě objevili několik zbraní, které neprošly českou evidencí. Jejich počet ani druh zatím neupřesnili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 54 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy