Periskop: KLDR se bojí eboly, zakáže vstup cizincům

Přenos skončil
Čtvrtek 23. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Francouzský premiér chce změnit název své strany

Francouzský premiér Manuel Valls se vyslovil pro změnu názvu vládní Socialistické strany (PS) a její přeměnu v moderní levicovou stranu spolupracující s centristy. Valls to uvedl v rozhovoru pro týdeník Le Nouvel Observateur. "Proč ne," odpověděl Valls na otázku, zda je stále pro přejmenování PS, která se tak nazývá od roku 1969 a je považována za sociálně demokratickou formaci a hegemona francouzské levice.

Manuel Valls, ministr vnitra a budoucí premiér Francie.
Manuel Valls, ministr vnitra a budoucí premiér Francie. | Foto: Reuters

Putinův automat bude dražen za miliony

Až několik milionů eur (desítek milionů korun) by mohla vynést dražba mechanické figuríny ruského prezidenta Vladimira Putina, která za zvuku valčíku podepisuje dokument o přijetí ukrajinského Krymu do Ruské federace.

Autorem nezvyklého díla je známý francouzský loutkař Christian Bailly, jehož dílna ve Švýcarsku vyrábí konstrukčně složité a drahé figuríny.

Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě.
Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě. | Foto: Reuters

Krize ve vztahu

Vztahy mezi Německem a Ruskem, které vážně narušil konflikt na východní Ukrajině, se nepodaří urovnat, dokud nebude uspokojivě vyřešena otázka Krymu. V rozhovoru pro deník Handelsblatt to prohlásil šéf německo-ruského fóra Matthias Platzek. "Hodně se toho pokazilo. Abychom mohli vyjít ze spirály sankcí, je třeba nejprve vyřešit otázku Krymu přijatelně z hlediska mezinárodního práva," podotkl šéf Německo-ruského fóra.

Foto: Reuters

Kvůli ebole vstup zakázán

Severní Korea údajně od pátku zakáže vstup do země cizincům, kteří přijíždějí jako turisté. Důvodem je prý obava z rozšíření viru eboly, napsala s odvoláním na organizátory zájezdů agentura Reuters.

Současná epidemie eboly si podle odhadů Světové zdravotnické organizace vyžádala nejméně 4877 obětí z téměř 10 000 zaznamenaných případů. Naprostá většina nakažených je ze západní Afriky.

Přepadení piráty ubývá

Ještě před třemi lety patřili piráti operující v moři u pobřeží Somálska k největším hrozbám pro mezinárodní námořní dopravu, jejich aktivita ale poslední dobou značně polevila.

Velkou komerční loď somálští piráti přepadli naposledy před více než dvěma lety, upozornil Radu bezpečnosti OSN náměstek generálního tajemníka této organizace Jeffrey Feltman.

Pirátství je na ústupu na celém světě. Podle zprávy Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) loni klesl počet přepadení o 40 procent na 264.

Foto: Reuters

Vedení letiště odstoupilo

Kvůli tragické havárii letadla, na jehož palubě zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christoph de Margerie, odstoupilo vedení moskevského letiště Vnukovo.

Podle agentury TASS rezignaci podal generální ředitel Andrej Ďjakov a jeho zástupce Sergej Solncev. Ruské úřady za příčinu nehody označily nedbalost.

De Margerie zemřel poté, co se v noci na úterý jeho letadlo srazilo při startu z Vnukova se sněžným pluhem; nehodu nepřežila ani tříčlenná posádka letounu.

Šéf firmy Total Christophe de Margerie na archivním snímku.
Šéf firmy Total Christophe de Margerie na archivním snímku. | Foto: Reuters

Deník nalezený v ledu

V tajícím ledu na Antarktidě se podařilo objevit deník člena antarktické expedice kapitána Roberta Scotta.

Sešit byl ukryt v ledu více než století a patřil Georgi Murraymu Levickovi, který byl ve výpravě nejen fotografem, ale také zoologem a lékařem.

Expedice dorazila roku 1911 do Antarktidy, její část vedená Scottem dospěla k jižnímu pólu, ale posléze zahynula. Levick byl ve druhé polovině a zemřel až roku 1956.

Foto: SouthPoleStation / Al Baker

V Íránu se rozmohly rozvodové veselice

Rodiny v Íránu byly zvyklé utrácet tisíce za svatební hostiny. V poslední době se ale rodinné sešlosti často týkají právě opačné situace - slaví se úspěšný rozchod partnerů.

Jen v prvních dvou měsících současného íránského kalendářního roku, tedy od konce března do konce května, úřady zaregistrovaly 21 000 rozluk manželství.

Ministr spravedlnosti Mostafá Púr Mohammad, který je duchovní, prohlásil, že 14 milionů rozvodů není pro islámský systém dobrou vizitkou.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2014 15:35
 

Právě se děje

Další zprávy