Šéf firmy Total zahynul při letecké nehodě v Moskvě

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2014 11:05
Třiašedesátiletý Christophe de Margerie se stal jednou ze čtyř obětí. Řidič vozu na odklízení sněhu, do kterého letoun narazil, byl podle vyšetřovatelů opilý.
Šéf firmy Total Christophe de Margerie na archivním snímku.
Šéf firmy Total Christophe de Margerie na archivním snímku. | Foto: Reuters

Moskva - Třiašedesátiletý šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie zahynul v noci na úterý při letecké nehodě na moskevském letišti Vnukovo.

Při nehodě zahynuli celkem čtyři lidé, z toho tři byli členy posádky. Řidič vozu na odklízení sněhu, do kterého letoun narazil, byl podle vyšetřovatelů opilý.

Soukromý letoun Falcon 50 podle webu letiště startoval k letu do Paříže za viditelnosti asi 350 metrů, když ve 23:57 moskevského času (21:57 středoevropského letního času) narazil do sněžného pluhu z letištní služby. Letoun podle agentury TASS úplně shořel a lidi na jeho palubě se nepodařilo zachránit, i když hasiči okamžitě začali stroj hasit.

Řidič sněžného pluhu byl podle vyšetřovatelů opilý. "V tuto chvíli již bylo zjištěno, že řidič vozu na odklízení sněhu se nacházel ve stavu alkoholového opojení," řekl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin agentuře TASS. Dodal, že zřejmě i řada pracovníků letiště bude po dobu vyšetřování postavena mimo službu.

Řidič podle prvních zpráv z letiště prý vyvázl z nehody bez zranění a utrpěl jen šok, v médiích se však objevily i zprávy o jeho smrti. Agentura TASS s odvoláním na moskevskou radnici nově napsala, že je hospitalizován ve vážném stavu. Agentura Interfax naopak s odvoláním na zasvěcené zdroje tvrdí, že řidiči stačilo ošetření na místě a vyslýchají jej policisté.

Chyba dispečerů i řidiče?

Z letadla byly podle mluvčí letiště Jeleny Krylovové vyjmuty "černé skříňky", čili palubní záznamníky. Pracovníci vzdušného přístavu jsou momentálně vyslýcháni, nehodu možná také pomohou objasnit záznamy z kamer. Podle televize Rossija 24 vyšetřovatelé berou zřetel na tři verze příčin nehody: selhání lidského faktoru, závadu zařízení či nepříznivé počasí spojené se špatnou viditelností.

Mluvčí Markin později upřesnil, že vyšetřovatelé považují za hlavní verze chybu dispečerů letiště a počínání řidiče vozu na odklízení sněhu.

De Margerie byl podle agentury Interfax jediným cestujícím v letounu s francouzskou registrací. Není zatím jasné, proč se vůz na odklízení sněhu nalézal na vzletové dráze. To i další okolnosti nehody má objasnit vyšetřovací komise, kterou vede šéf federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Do Moskvy podle agentury AFP míří i tři francouzští vyšetřovatelé, aby se podíleli na objasnění nehody.

Na palubě stroje podle mluvčí vyšetřovatelů Taťjany Morozovové zahynula devětatřicetiletá žena a tři muži, všichni francouzští občané.

Podle televize LifeNews prý letoun narazil do sněžného pluhu levým křídlem. "Kdyby něco viděli, nesrazili by se," usoudil jeden z letištních dispečerů. Úlomky stroje jsou prý rozsety ve vzdálenosti až 200 metrů od místa srážky.

Putin: Ztratili jsme přítele

Třiašedesátiletý manažer strávil u francouzské firmy prakticky celou svou profesní kariéru, jejím šéfem se stal v roce 2007.

De Margerie se podle serveru newsru.com zasazoval za pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí podle tisku setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli.

Soustrast nad úmrtím šéfa jednoho z nejvýznamnějších ropných koncernů na světě vyjádřili prezidenti obou zemí, François Hollande a Vladimir Putin. "Ztratili jsme opravdového přítele naší země," zdůraznil Putin.

Akcie Totalu, čtvrté největší západní ropné společnosti, při otevření pařížské burzy poklesly o 2,2 procenta.

Naposledy ve Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, v prosinci 2012 havaroval po přistání ruský letoun Tu-204, který přiletěl z Pardubic. Zahynulo pět z osmi členů posádky, pasažéři na palubě nebyli.

 

Právě se děje

Další zprávy