Pentagon dostal žádosti o ubytování od 12 tisíc migrantů. Armáda pro ně vyčlení dvě základny

ČTK ČTK
28. 6. 2018 7:06
Ministerstvo obrany preferuje umístění ubytovacích kapacit v Texasu, Arizoně, Novém Mexiku či Kalifornii.
Migranti uvízlí na hranici mezi Mexikem a USA. Červen 2018.
Migranti uvízlí na hranici mezi Mexikem a USA. Červen 2018. | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany dostalo od dalších úřadů žádost o vytvoření ubytovacích kapacit až pro 12 000 přistěhovalců a jejich dětí. Během příštích 45 dnů by měla armáda mít k dispozici kapacitu pro nejméně 2000 lidí, uvedl ve středu Pentagon podle agentury Reuters. Ministr obrany James Mattis již dříve řekl, že armáda hodlá vyčlenit pro přistěhovalce dvě základny v Texasu.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které má otázku ochrany hranic na starosti, se na armádu obrátilo v souvislosti s kritizovanou situací rozdělených rodin a dětí zavíraných v detenčních střediscích bez svých rodičů.

Pentagon uvedl, že ministerstvo preferuje umístění ubytovacích kapacit v Texasu, Arizoně, Novém Mexiku či Kalifornii. Pokud by zmíněné kapacity nebyly v určené době k dispozici, je armáda připravena zbudovat tábor s částečně oddělenými ubytovacími zařízeními až pro 4000 lidí, uvedl Pentagon.

Ministr Mattis již v neděli řekl, že pro zadržené přistěhovalce byly vyčleněny dvě základny, nijak je ale neupřesnil. Podle informací agentury AP se jedná o vojenské zařízení Fort Bliss u El Pasa na hranici s Mexikem a Goodfellowovu leteckou základnu ve středním Texasu.

Prezident Donald Trump, jehož politika nulové tolerance zavedená v květnu vedla k tomu, že více než 2000 dětí bylo nuceně odděleno od svých zadržených rodičů, se pokusil minulý týden situaci dočasně vyřešit dekretem zakazujícím rozdělování rodin. Kongres však ve středu nepřijal Trumpem podporovaný návrh zákona, který by problém řešil dlouhodobě.

Video: Děti migrantů, které oddělili na hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu

Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy