Obrazem: Do měsíce se k sobě rodiny musí vrátit. Dětem ilegálních migrantů v USA pomohl soud

Politika "nulové tolerance" je dočasně zrušena.
Spojenými státy už několik týdnů hýbe téma ilegální migrace ze Střední Ameriky.
Migranti se hromadí na americko-mexické hranici a snaží se nelegálně vkročit do USA.
Jde ale o trestný čin, proti kterému se snaží bojovat americké úřady i vláda. V květnu tak vešla v platnost nekompromisní politika takzvané "nulové tolerance".
Jejím autorem je prezident Donald Trump.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
Aktualizováno 28. 6. 2018 22:41
Americký prezident Donald Trump minulý týden zrušil oddělování dětí od rodičů, kteří s nimi ilegálně vkročili do USA. Mezitím ale v zemi vyrostla řada detenčních zařízení, která ubytovala děti, jejichž rodiče putovali do vazby. Díky rozhodnutí kalifornského soudu teď mají rodiny konečně šanci, že se znovu shledají. Pohraniční úřady podle něj musí do 30 dnů umožnit sloučení rodin.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy