reklama
 
 

"Velký Trumpův triumf." Nejvyšší soud podpořil zákaz vstupu do USA zejména některým muslimům

Aktualizováno 26. 6. 2018 20:37
Nynější verze dekretu se vztahuje na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely.

Washington - Americký nejvyšší soud v úterý těsnou většinou podpořil dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup na území Spojených států občanům několika převážně muslimských zemí. Agentury Reuters, AP i AFP se shodují, že jde o jedno z největších Trumpových vítězství za období, kdy je ve výkonu prezidentské funkce.

Soud pěti hlasy ku čtyřem nepřijal žalobu na dvakrát přepracovaný dekret, kterým chce Trump posílit svůj boj proti nelegálnímu přistěhovalectví. Rozhodnutí se spíše očekávalo, protože v devítičlenném panelu soudců převažují konzervativci.

Trump rozhodnutí soudu nadšeně přivítal. "Dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu je obrovské vítězství amerického lidu a ústavy," uvedl šéf Bílého domu v prohlášení, které mimo jiné zveřejnila televize Fox News.

"Nejvyšší soud podpořil jasnou pravomoc prezidenta bránit národní bezpečnost Spojených států," pokračoval s tím, že "dokud bude prezidentem, bude bránit suverenitu a bezpečnost amerického lidu". Dodal také, že bude bojovat za imigrační systém ve prospěch národních zájmů USA a jejich občanů.

Soud potvrdil Trumpovu "volnost jednání"

Nejvyšší soud vyslovil názor, že žaloba neprokázala, že dekret je v rozporu s federálními imigračními zákony a že porušuje ústavu kvůli údajné náboženské diskriminaci. V žalobě se uvádělo, že zákaz cestování porušuje přistěhovalecké zákony USA a americkou ústavu tím, že zvýhodňuje jedno náboženství na úkor druhého.

V písemném vyjádření předseda nejvyššího soudu John Roberts uvádí, že Trumpova vláda dostatečně zdůvodnila přijetí dekretu z důvodů ochrany národní bezpečnosti. Zároveň upozornil, že tím nevyjadřuje žádný názor na to, "zda je tato politika přiměřená".

Soud tím ale podle Reuters potvrdil Trumpovi "volnost jednání" ohledně toho, komu dovolí vstupovat do USA. Znamená to, že současný zákaz může zůstat v platnosti a že šéf Bílého domu ho může rozšířit i na další země.

Trump, který vydal první verzi dekretu už týden po své inauguraci loni v lednu, svůj postoj obhajuje potřebou ochrany USA před útoky islámských extremistů. Podle Trumpových kritiků jde o ryze xenofobní krok, který násilí v USA, i tomu nábožensky motivovanému, nezabrání.

Čtveřice soudců, kteří hlasovali ve prospěch žaloby, ve svém vyjádření podle webu The Huffington Post uvedla, že "rozumný pozorovatel" může ohledně Trumpova dekretu dospět pouze k jednomu jednoznačnému závěru, a to že jde o projev protimuslimského cítění. Podle nich většina soudců "ignorovala fakta", nepochopila předchozí soudní rozhodnutí a byla hluchá k bolesti, kterou dekret způsobuje i mnoha americkým občanům. Situaci připodobnili pronásledování a internaci Američanů japonského původu za druhé světové války, které je dnes kritizováno jako zbytečné a krajně nespravedlivé.

Nynější verze protiimigračního exekutivního nařízení, která je v pořadí třetí a kterou Trump vydal loni v září, se týká občanů Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Podmínky migrace z KLDR a Venezuely u soudu zpochybněny nebyly. Ve třetí verzi v seznamu postižených zemí byl také Čad, ale Trump ho z dekretu 10. dubna vyjmul.

Demokraté: Je to neamerická politika

Republikánský tábor v americkém Kongresu rozhodnutí soudu uvítal. Podle něj opatření pomůže "zastavit terorismus", uvedla agentura AP. Republikánský muž číslo tři ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise ze státu Louisiana to označil za "mohutné vítězství" Trumpova plánu posílit národní bezpečnost tím, že "teroristé nebudou vpuštěni do USA".

Scalise dodal, že rozhodnutí soudu ukázalo, že zákaz vstupu cizinců do USA je přímo v prezidentově pravomoci, a to "navzdory falešným tvrzením médií a levice".

Republikánský senátor Tom Cotton ze státu Arkansas, horlivý Trumpův spojenec, uvedl, že soud správně potvrdil to, co je běžné, když Kongres deleguje svoje pravomoci prezidentovi. Dodal, že prezident může regulovat vstup osob do USA zvláště ze zemí zmítaných válkami nebo ze států, o nichž je známo, že podporují terorismus.

Opoziční demokraté naopak rozhodnutí nejvyššího soudu ostře kritizují. Vůdce demokratů v Senátu Chuck Schumer ze státu New York prohlásil, že Trumpův zákaz nepřináší Američanům větší bezpečí a lepší to už nebude ani tím, jak se k němu postavil soud. Schumer dodal, že jde o krok zpět a o "neamerickou politiku".

Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, která zastupuje Kalifornii, označila rozhodnutí soudu za nebezpečné, protože podrývá americké hodnoty a ústavu. Další demokratický senátor Chris Murphy ze státu Connecticut již navrhl přijmout legislativní opatření, které by zablokovalo financování opatření potřebných k uplatňování Trumpova dekretu.

Nevládní organizace bojující za dodržování lidských práv Amnesty International odsoudila rozhodnutí americkéhop nejvyššího soudu s tím, že Trumpova protiimigrační politika "nemá v civilizovaném světě místo". Tato politika nenávisti je katastrofou jak pro ty, kdo chtějí volně cestovat, pracovat či studovat v USA, tak pro ty, kdo prchají před násilím, dodala Amnesty International.

Video: Prezident Trump ustoupil, zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům

Prezident Trump ustoupil: Zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům | Video: Reuters, Asociated Press |  00:49

autoři: ČTK, Zahraničí | 26. 6. 2018 16:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama