Peking zkrátil cestu pochodně Tibetem na jeden den

gaz
18. 6. 2008 11:04
Teď je v další rizikové provincii: u čínských muslimů
Příslušník paravojenských jednotek hlídá na Lidovém náměstí v Urumči
Příslušník paravojenských jednotek hlídá na Lidovém náměstí v Urumči | Foto: Reuters

Urumči - Ačkoliv Čína dříve prohlašovala, že nebude měnit trasu olympijské pochodně, nakonec k tomuto kroku přistoupila. V Tibetu měla být původně od čtvrtka do soboty, nakonec se do něj však podívá pouze na jediný den, který stráví v hlavním městě Lhase.

Důvodem je podle úředníků nedávné zemětřesení v provincii S´-čchuan, které za sebou zanechalo téměř 90 tisíc mrtvých nebo nezvěstných.

Spojitost mezi oběma událostmi ale Peking neozřejmil a nahrává tak spekulacím, že pravým důvodem jsou obavy z nepokojů v Tibetu, který v březnu zasáhly mohutné protesty proti čínskému útlaku a "kulturní genocidě".

Čtěte také: Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši

Pochodeň se nyní nachází v další pro čínskou vládu velmi problematické provincii. Převážně muslimský Sin-ťiang na severozápadě země je totiž další z oblastí, která se nemůže smířit s nadvládou etnika Hanů a tvrdou rukou Pekingu.

Bezpečnostní opatření, která zde byla učiněna, jsou pro čínskou část běhu s pochodní bezprecedentní.

Koukejte raději na televizi

Svou třídenní cestu začala pochodeň v úterý v hlavním městě Urumči, a to na místním Lidovém náměstí, které je považováno za zdejší symbol komunistické moci.

Cestu pochodně spojují aktivisté na celém světě s tibetskou otázkou. To se Pekingu vůbec nelíbí
Cestu pochodně spojují aktivisté na celém světě s tibetskou otázkou. To se Pekingu vůbec nelíbí | Foto: Reuters

Zatímco jinde úřady vyzývaly, aby Číňané přišli pochodeň do ulic podpořit, obyvatelům Sin-ťiangu poradily, aby raději zůstali doma.

"Vzhledem k tomu, že příliš mnoho lidí by způsobilo nedostatek bezpečnosti, doporučujeme, aby (pochod) sledoval každý doma v televizi," citoval deník Xinjiang Daily šéfa oblastního sportovního výboru Li Kuang-minga.

Urumči bylo poseto kontrolními stanovišti a okolo Lidového náměstí byly postaveny detektory kovu, kterými muselo 3000 účastníků slavnostního zahájení projít.

Podobná bezpečnostní opatření panují i ve dvousettisícovém Kašgaru, kam pochodeň dorazila ve středu.

Problematické provincie

V Sin-ťiangu žijí převážně muslimští Ujgurové. Peking místní separatistické skupiny obviňuje z terorismu, který má podle něj zasáhnout i letošní letní olympijské hry.

Ujgurové naopak - podobně jako Tibeťané - poukazují na násilnou centralizaci a potlačování místní kultury.

Více o Sin-ťiangu: Na olympiádě hrozily únosy sportovců. Čína zatkla gang

Právě sinťiangská a pekingská část tříměsíční trasy pochodně uvnitř čínských hranic jsou státními úřady považovány za ty nejproblematičtější.

Kvůli zemětřesení v S´-čchuanu byly pochody v těchto "rizikových" částech Číny už dříve odloženy.

Kam pochodeň zamíří po Tibetu, není jisté. Původně měla dorazit do sousedních provincií Kan-su a Čching-chaj, ve kterých žijí etničtí Tibeťané. Podle úřadů však bude konkrétní trasa teprve oznámena.

 

Právě se děje

Další zprávy