Kuala Lumpur / Perth - Pátrání po zbytcích zmizelého malajsijského letadla na odlehlém jihu Indického oceánu se ve středu díky uklidnění počasí naplno obnovilo.
Do oblasti velké jako Aljaška se vypravilo 12 letadel a dvě lodi, aby hledaly hmatatelné důkazy, že boeing na letu MH370 před více než dvěma týdny skončil z neznámých důvodů právě zde. Na zprávy stále čekají desítky rozhněvaných a deprimovaných příbuzných ztracených cestujících, kteří nevěří oficiálnímu malajsijskému prohlášení o pádu letadla do oceánu.
Malajsie zmenšila oblast pátrání po pohřešovaném boeingu na území o rozloze 1,6 milionu kilometrů čtverečních, což je 20 procent dříve prohledávané oblasti. Malajsijský premiér Najib Abdul Razak na pondělní mimořádné tiskové konferenci oznámil, že letadlo se podle dostupných údajů zřítilo na jihu Indického oceánu a že neštěstí nikdo nepřežil.
"Vrháme do tohoto pátrání vše, co máme," řekl australský premiér Tony Abbott v australské televizi. "Je to zřejmě to nejnepřístupnější místo, jaké si lze představit. Je to tisíce kilometrů odevšud, nicméně my jsme nejblíže. Uděláme, co bude v naší moci, abychom tuto záhadu rozluštili," řekl.
Oblast hledání je velká jako Česko
Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA), který pro Malajsii koordinuje pátrání, uvedl, že středeční pátrání se bude zaměřovat na oblast velkou 80 000 čtverečních kilometrů, což odpovídá rozloze České republiky. Prohledávaná oblast se nachází zhruba 2500 kilometrů jihozápadně od západoaustralského přístavu Perth.
"Nehledáme jehlu v kupce sena - stále se ještě pokoušíme určit, kde je ta kupka," řekl podle agentury AP náměstek australského ministra obrany Mark Binskin v Perthu.
Letadlo linky MH370 se ztratilo z radarů v noci na 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy. Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy.
Čínští příbuzní pasažérů odmítli informacím Malajsie uvěřit a v úterý protestovali před malajsijskou ambasádou v Pekingu. Čínský náměstek ministerstva zahraničí Sie Chang-šeng vyzval Malajsii, aby předala Pekingu příslušnou satelitní analýzu, na jejímž základě se dospělo k závěru o tragickém konci letadla.
Pátrací týmy v minulých dnech spatřily z letadel v Indickém oceánu množství předmětů, které by mohly být troskami stroje. Prohledávání oceánu ale v úterý komplikoval prudký vítr, silný déšť a špatná viditelnost, což znemožnilo bezpečný provoz letadel hledajících trosky.