Pátrání po Rusech v márnicích a nemocnicích. Mrtvých a zraněných po náletu v Sýrii jsou tři stovky

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
16. 2. 2018 10:30
Při americkém náletu na východě Sýrie umírali ruští žoldáci. Moskva oficiálně tvrdí, že obětí je pět. Podle zjištění agentury Reuters jich ale může být až sto.
Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters

Moskva - Na začátku února zahynulo nebo bylo zraněno v Sýrii zhruba 300 Rusů, bojujících v soukromé armádě známé pod názvem Vagnerova skupina.

Ruské ministerstvo zahraničí přiznává jen pět mrtvých. Reportéři agentury Reuters ale v Rusku získali informace, podle kterých jich je mnohem, mnohem více.

Reportérka Marie Cvetkovová píše s odvoláním na ruského vojenského lékaře, který si přál kvůli citlivosti tématu zůstat v anonymitě, že při bitvě u syrského města Dajr-az Zaur v noci na 8. února zemřela stovka ruských žoldnéřů.

Další zdroj, který se přímo zná s některými nájemnými vojáky tzv. Vagnerovy skupiny, uvádí nejméně osmdesát mrtvých.

Ruští žoldnéři se zúčastnili po boku syrských vojáků loajálních režimu Bašára Asada útoku na ropné pole, které mají pod kontrolou Syrské demokratické síly (SDF). Jejich bojovníky jsou převážně Kurdové a pomáhají jim Američané.

Ofenziva ale skončila katastrofou. Americká armáda vyslala na útočníky bombardéry a zničila jim veškerou pozemní techniku, houfnice, tanky i obrněné transportéry.

Nejhorší od bojů na Ukrajině

Ruská vláda se od útoku na kurdské milice distancovala a tvrdí, že se ho nezúčastnili žádní vojáci, kteří by podléhali ruskému ministerstvu obrany.

Počet mrtvých a zraněných v jedné bitvě je přitom pro Rusy nejhorší od bojů na Ukrajině v roce 2014, uvádí agentura Reuters.

Zraněné žoldnéře z Vagnerovy skupiny dopravily ze Sýrie do Ruska speciální armádní letouny. Rozmístěni byli do čtyř nemocnic.

Lékař z moskevského zařízení agentuře potvrdil, že přijal padesát zraněných mužů ze Sýrie, z toho třicet je zraněných velmi vážně. V některých nemocnicích ale zpravodajům Reuters odmítli sdělit informace o pacientech nebo je ani nepustili dovnitř.

Člen ozbrojené kozácké organizace Jevgenij Šabajev, který je v kontaktu s Vagnerovou skupinou, udává celkový počet ruských žoldnéřů v bitvě u Dajr-az Zauru 550. Navštívil nemocnici v Chimki nedaleko Moskvy, kde někteří zranění leží.

"Pokud víte něco o vojenských operacích a zraněních, ke kterým při nich dochází, tak vám musí být jasné, co se tam (v nemocnici) odehrává. Neustále je slyšet křik a sténání kvůli bolesti," řekl Reuters Šabajev.

Nezávislé jednotky?

Vagnerovu skupinu tvoří bývalí příslušníci speciálních ruských jednotek. Oficiálně nepodléhají ruskému velení, ale není jasné, do jaké míry jsou jejich akce nezávislé na Moskvě.

Rusko vstoupilo do války v Sýrii v září 2015 a zejména leteckou podporou zachránilo režim Bašára Asada od porážky. Asad však kontroluje jen zhruba padesát procent území Sýrie.

Podívejte se na americký videozáznam z útoku na východě Sýrie

Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy