Pátrání po Rusech v márnicích a nemocnicích. Mrtvých a zraněných po náletu v Sýrii jsou tři stovky

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
16. 2. 2018 10:30
Při americkém náletu na východě Sýrie umírali ruští žoldáci. Moskva oficiálně tvrdí, že obětí je pět. Podle zjištění agentury Reuters jich ale může být až sto.
Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters

Moskva - Na začátku února zahynulo nebo bylo zraněno v Sýrii zhruba 300 Rusů, bojujících v soukromé armádě známé pod názvem Vagnerova skupina.

Ruské ministerstvo zahraničí přiznává jen pět mrtvých. Reportéři agentury Reuters ale v Rusku získali informace, podle kterých jich je mnohem, mnohem více.

Reportérka Marie Cvetkovová píše s odvoláním na ruského vojenského lékaře, který si přál kvůli citlivosti tématu zůstat v anonymitě, že při bitvě u syrského města Dajr-az Zaur v noci na 8. února zemřela stovka ruských žoldnéřů.

Další zdroj, který se přímo zná s některými nájemnými vojáky tzv. Vagnerovy skupiny, uvádí nejméně osmdesát mrtvých.

Ruští žoldnéři se zúčastnili po boku syrských vojáků loajálních režimu Bašára Asada útoku na ropné pole, které mají pod kontrolou Syrské demokratické síly (SDF). Jejich bojovníky jsou převážně Kurdové a pomáhají jim Američané.

Ofenziva ale skončila katastrofou. Americká armáda vyslala na útočníky bombardéry a zničila jim veškerou pozemní techniku, houfnice, tanky i obrněné transportéry.

Nejhorší od bojů na Ukrajině

Ruská vláda se od útoku na kurdské milice distancovala a tvrdí, že se ho nezúčastnili žádní vojáci, kteří by podléhali ruskému ministerstvu obrany.

Počet mrtvých a zraněných v jedné bitvě je přitom pro Rusy nejhorší od bojů na Ukrajině v roce 2014, uvádí agentura Reuters.

Zraněné žoldnéře z Vagnerovy skupiny dopravily ze Sýrie do Ruska speciální armádní letouny. Rozmístěni byli do čtyř nemocnic.

Lékař z moskevského zařízení agentuře potvrdil, že přijal padesát zraněných mužů ze Sýrie, z toho třicet je zraněných velmi vážně. V některých nemocnicích ale zpravodajům Reuters odmítli sdělit informace o pacientech nebo je ani nepustili dovnitř.

Člen ozbrojené kozácké organizace Jevgenij Šabajev, který je v kontaktu s Vagnerovou skupinou, udává celkový počet ruských žoldnéřů v bitvě u Dajr-az Zauru 550. Navštívil nemocnici v Chimki nedaleko Moskvy, kde někteří zranění leží.

"Pokud víte něco o vojenských operacích a zraněních, ke kterým při nich dochází, tak vám musí být jasné, co se tam (v nemocnici) odehrává. Neustále je slyšet křik a sténání kvůli bolesti," řekl Reuters Šabajev.

Nezávislé jednotky?

Vagnerovu skupinu tvoří bývalí příslušníci speciálních ruských jednotek. Oficiálně nepodléhají ruskému velení, ale není jasné, do jaké míry jsou jejich akce nezávislé na Moskvě.

Rusko vstoupilo do války v Sýrii v září 2015 a zejména leteckou podporou zachránilo režim Bašára Asada od porážky. Asad však kontroluje jen zhruba padesát procent území Sýrie.

Podívejte se na americký videozáznam z útoku na východě Sýrie

Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy