Prefektura večer oznámila, že bylo zraněno 92 lidí, mezi nimiž je 14 policistů. Zadrženo bylo 205 účastníků protestu.
Francouzský premiér Édouard Philippe uvedl, že po celé Francii demonstrovalo zhruba 75 000 lidí. Podle premiéra sobotní akce v hlavním městě provázelo mimořádné násilí. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci asi 5500 lidí infiltrovali radikálové, kteří vyvolávali potyčky s bezpečnostními sbory.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Buenos Aires, kde se zúčastnil summitu dvaceti velkých ekonomik G20, násilné demonstrace odsoudil. Násilí a vandalismus jsou podle něj neospravedlnitelné a nemají nic společného s poklidným vyjádřením oprávněného hněvu.
"Nic nemůže omluvit to, že jsou napadány bezpečnostní jednotky, drancovány obchody, veřejné i soukromé budovy podpalovány, ohrožováni chodci a novináři nebo že je pošpiněn Vítězný oblouk," řekl Macron, kterého citovala agentura Reuters.
Dodal, že ti, kteří stojí za násilnostmi, chtěli jen šířit chaos. Hned po návratu do vlasti chce jednat s ministry o tom, jak na události zareagovat.
Žluté vesty se musí od násilí distancovat, vyzvala ministryně
Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová násilnosti označila za nepřijatelné a vyzvala hnutí žlutých vest, aby se od činů radikálů distancovalo. "Ráda bych slyšela od žlutých vest, že tento druh demonstrací mají na svědomí extremistické skupiny a že s tímto nesouhlasí," řekla Buzynová v rozhovoru s televizí BFM. Chce také, aby se hnutí co nejrychleji zorganizovalo tak, aby mohl dialog s vládou začít.
Lidé začali zapalovat auta, když se je pořádkoví policisté snažili vytlačit od Vítězného oblouku. Někteří se pokusili chránit své pozice barikádami. Další skupina pronikla vysokou bariérou a dostala se do domu u náměstí Charlese de Gaulla.
Někteří z účastníků vytvořili ze svých těl bariéru kolem hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem, aby jej chránili před rabujícími skupinami.
Akce se nezdařila
Členové hnutí žlutých vest francouzským novinářům řekli, že jsou zklamaní, protože akce se nezdařila. "Zůstali jsme celé dopoledne zablokováni u Vítězného oblouku a navrch měli vandalové. Nepodařilo se nám vyjádřit, oč nám jde," sdělili reportérovi deníku Le Figaro.
Agentura Reuters uvedla, že radikálové podpálili jeden z domů v blízkosti Vítězného oblouku. S odvoláním na nejmenované zástupce policejních odborů pak Reuters napsal, že demonstranti ukradli z policejního vozu v centru metropole automatickou pušku. Incident úřady zatím nekomentovaly.
Přístupy na hlavní pařížskou třídu uzavřela auta a policie a příchozí kontrolovala. V metropoli byla uzavřena také zhruba dvacítka stanic metra. Už dopoledne propukly střety u Vítězného oblouku, kde se mezi poklidné demonstranty vmísily skupinky násilníků. V centru města se pohybovali demonstranti s transparenty, které hlásají: "Macrone, přestaň s námi zacházet jako s idioty!".
Stoupenci hnutí žlutých vest se již dva týdny bouří proti vládnímu plánu zvýšit spotřební daň na pohonné hmoty, ale i proti dalším problémům, které jim ztrpčují život.
K protestu na Champs-Élysées lidé na sociálních sítích v uplynulých dnech psali, že se třetího víkendového protestu žlutých vest v centru Pařížehodlají zúčastnit. Podobné akce se konají i v dalších částech země. Před týdnem se na nich sešlo přes 100 000 účastníků, při první protestní vlně 17. listopadu jich údajně bylo bezmála 300 000.
Před týdnem se v Paříži sešly tisíce protestujících, kteří nemají vůdce a většinou se organizují přes internet. Demonstrace se rozrostla do násilností. Policie se už od začátku obávala, že se mezi žluté vesty mohou dostat skupiny násilníků, kteří se budou chtít dostat do střetu s bezpečnostními složkami.