Francii ovládne "Operace hlemýžď". Řidiči zablokují silnice kvůli drahému benzinu

Simone Radačičová Simone Radačičová
16. 11. 2018 21:46
Francie se zbarví do svítivě žluté. Tamní motoristé plánují celonárodní protest proti rostoucí ceně pohonných hmot. Lidé, kteří se v sobotu do blokád zapojí, půjdou snadno rozeznat - oblečou si reflexní vesty, které se používají v případě nehody. Proto také francouzská média píší o protestu "žlutých vest".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Naším cílem je dostat se k Elysejskému paláci," uvedl Eric Drouet, řidič nákladního vozidla. Podílí se na přípravě protestů, které mají vyvrcholit právě u sídla francouzského prezidenta.

Lidé chtějí zablokovat centra velkých měst, jako jsou Paříž, Bordeaux nebo Nantes, a také některé dálnice a benzinové pumpy.

Organizátoři vyzývají k "Operaci hlemýžď", kdy se pomalou jízdou bude blokovat doprava. To by se mělo týkat dálnic. Lidé by pak mohli ohradit pomocí nákladních vozidel nebo aut také letiště, přístavy, hranice nebo rafinerie. V některých oblastech organizátoři žádají Francouze, aby nepoužívali platební karty, nekupovali alkohol, tabákové výrobky a benzin, dodává televize BFMTV.

Hnutí, které nemá žádného lídra, vzniklo spontánně na sociálních sítích. Jeho síla se tak dá předpovědět jen těžko. Není ani jasné, zda se protesty a blokády omezí jen na sobotu. Podle některých informací by mohly pokračovat i v dalších dnech.

Roste tlak na Macrona

Francouzi mají jedny z nejdražších pohonných hmot v Evropě. V letošním roce vzrostla cena nafty o 18 procent v přepočtu na 39,5 koruny za litr, zatímco benzin zdražil o 11 procent na 40,5 koruny za litr, napsala agentura Bloomberg s odkazem na data Francouzského svazu ropného průmyslu.

Od začátku příštího roku však jejich cena ještě vzroste kvůli dalšímu zvýšení uhlíkové daně. A to se mnohým Francouzům, kteří si už tak stěžují na celkově rostoucí životní náklady, nelíbí. Proto sílí tlak na prezidenta Emmanuela Macrona, aby daň nezvyšoval. 

Jenže prezident, kterého nyní podle průzkumů podporuje jen necelá třetina Francouzů, nehodlá nic měnit. I za cenu toho, že jeho popularita dál klesne.

"Raději zdaním palivo, než abych danil práci. Lidé, kteří si stěžují na rostoucí ceny paliv, jsou ti samí, kteří si pak stěžují na znečištění životního prostředí a na to, jak jejich děti kvůli tomu trpí," řekl Macron pro regionální média.

Venkov v hlubších problémech

Plánované protesty ale odhalily i prohlubující se propast mezi velkými městy v čele s Paříží a francouzským venkovem. 

Obyvatelé venkova si stěžují, že na ně vyšší ceny paliv dopadnou více, protože se nemohou tolik spolehnout na hromadnou dopravu a jezdí ve svých autech. V posledních letech na ně také dopadly škrty v oblasti zdravotnictví nebo školství.

"Lidé, kteří žijí daleko od velkých měst, mají dojem, že je to sociálně nespravedlivé," řekl k rostoucím cenám paliv analytik Alexis Spire z francouzské výzkumné organizace CNRS. 

I proto vláda připravila pro chudší motoristy ústupky. Francouzský premiér Edouard Philippe oznámil, že zdvojnásobí příspěvek pro ty řidiče, kteří si budou chtít vyměnit starší neekologická auta za nová. A to až na 4000 eur, tedy 104 tisíc korun. Zvýší se také příspěvek pro nemajetné rodiny, které si topí naftovými kamny.

Státní kasu to vyjde na půl miliardy eur (13 miliard korun). Protest "žlutých vest" to však už nezastaví. Ve Francii má blokace měst a dálnic velkou podporu. 

Průzkum společnosti Odoxa ukazuje, že 78 procent Francouzů protest podporuje. Na sociálních sítích se objevila řada videí, v nichž si lidé stěžují na vysokou cenu benzinu a nafty. Některá z nich měla i několik milionů zhlédnutí.

Svou příležitost, jak zasadit ránu prezidentovi, vycítila i opozice. Do protestů se osobně zapojí například šéf konzervativních Republikánů Laurent Wauquiez. Demonstranty podpořila také šéfka protiimigračního a euroskeptického Národního sdružení Marine Le Penová: "Vláda musí vyslyšet Francouze."

Podívejte se, jak Emmanuel Macron pozval francouzské fotbalisty k sobě domů

Francouzští fotbalisté slaví. Emmanuel Macron je pozval k sobě domů | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy