Mimořádná zpráva

Francii pohltily protesty proti zvýšení cen pohonných hmot. Jedna žena zemřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2018 13:38
Zhruba 288 tisíc lidí v sobotu protestovalo na různých místech celé Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Informovalo o tom francouzské ministerstvo vnitra. Tam, kde manifestující blokovali komunikace, došlo k několika vážným dopravním nehodám. V Savojsku zemřela nešťastnou náhodou jedna žena.
Sobotní protesty ve Francii.
Sobotní protesty ve Francii. | Foto: Reuters

Celkem bylo raněno přes 400 lidí, z toho 14 těžce, včetně příslušníků pořádkových sil. Policie vyslechla 282 osob.

Přibližně 3500 lidí pokračovalo v blokádě na "87 místech" i přes noc na neděli, informoval ministr vnitra Christophe Castaner. Na některých místech pokračoval protest i v neděli dopoledne.

Lidé z hnutí žluté vesty, které nemá jednoho vůdce a nehlásí se k žádné politické straně, blokovali v sobotu nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2 000 místech. Dálnice A6 spojující Lyon s Paříží byla nad Lyonem zablokována v obou směrech.

U neohlášeného zátarasu v Savojsku zemřela nešťastnou náhodou třiašedesátiletá demonstrantka. Najela do ní řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Vezla dceru k lékaři a když jí účastníci protestu začali bouchat do vozu, ve zděšení do nich najela a srazila jednu ženu. Řidička, která utrpěla šok, byla vzata do vazby.

Rovněž v Arrasu na severu Francie automobil přejel jednoho demonstranta, který musel být s těžkými zraněními převezen do nemocnice.

Cílem víkendových akcí bylo dát najevo rozhořčení nad záměrem zvýšit od ledna daň z nafty a benzinu. Podle průzkumů to považuje za špatné 76 procent Francouzů.

Policie použila slzný plyn při rozhánění blokád u vjezdu do tunelu pod alpským masivem Mont Blanc, poblíž prezidentského Elysejského paláce v Paříži a také v centru Lyonu. Protestující skandovali "Macrone, odstup" a někteří měli na vestách slogany jako "Vraťte nám naši kupní sílu", informovala agentura Reuters.

Podle ministerstva životního prostředí bude vláda nicméně ohledně ceny pohonných hmot sledovat "nastolenou dráhu", napsal v neděli deník Le Parisien. Podle AFP protestující čekají na reakci prezidenta Emmanuela Macrona nebo premiéra Édouarda Philippea.

Video: Trump, Merkelová, Putin a Babiš uctili padlé v první světové válce

Světoví státníci se sešli u Vítězného oblouku v Paříži na vzpomínkové akci u příležitosti stého výročí konce první světové války. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy