Macrone, odstup, skandují demonstranti. Policie proti nim použila slzný plyn

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2018 13:11
Francouzská policie použila v centru Paříže slzný plyn a vodní děla proti demonstrantům protestujícím proti plánovanému zdražení pohonných hmot, hlásí média. Demonstranti, jejichž počet reportéři dopoledne odhadovali na stovky a nyní na tisíce, se i přes zákaz pokusili slavnou třídu Champs-Elysées přehradit barikádami, ale těžkooděnci je vytlačili k Vítěznému oblouku.
Protesty v Paříži proti Emmanuelu Macronovi.
Protesty v Paříži proti Emmanuelu Macronovi. | Foto: Reuters

Policie oznámila, že do "zakázané zóny" u Elysejského paláce, sídla hlavy státu, nikdo nepronikl. Incidenty přičítá stovce přívrženců krajní pravice v davu. Zadržela zatím 13 demonstrantů.

Ministr vnitra Christophe Castaner podle agentury AFP uvedl, že v 11:00 se demonstrace v Paříži zúčastnilo asi 8000 lidí, po celé Francii pak protestujících bylo asi 23 tisíc. Z vyprovokování střetů obvinil "ultrapravicové buřiče", kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení.

Marine Le Penová se totiž v pátek pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat po Champs-Elysées. Nyní se podle agentury AFP ohradila, že k žádnému násilí nikdy nevybízela.

Tváří tvář neústupnosti vlády prezidenta Emmanuela Macrona spustilo dnes hnutí "žlutých vest" druhou fázi protestů proti plánovanému zvýšení daní z pohonných hmot od Nového roku. V centru Paříže se dnes čekají desetitisíce demonstrantů. Minulou sobotu se demonstrací a silničních blokád zúčastnilo na 300 tisíc lidí.

Podle listu Le Figaro se demonstranti, kteří se původně shromáždili na místě vyhrazeném pro demonstraci u Eiffelovy věže, přesunuli také na Champs-Elysées, kde úřady demonstraci zakázaly. Dav před policejním kordónem postupně narůstal, stejně tak stoupalo napětí, až vypukly střety.

Kromě Paříže se protesty konají i v sobotu také v regionech. Například na dálnici u Angers na západě země protestující zpomalují dopravu na "hlemýždí" tempo. "Jeďte, je to zdarma. Zaplatí Macron," vybízela motoristy asi stovka demonstrantů, kteří u Laval otevřeli mýtnici, kde se jinak platí poplatky za jízdu po dálnici. Asi 60 žlutých vest demonstruje před prefekturou ve městě Aurillac, vypočítal Le Parisien na svém webu.

 

Právě se děje

Další zprávy