Macrone, odstup, skandují demonstranti. Policie proti nim použila slzný plyn

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2018 13:11
Francouzská policie použila v centru Paříže slzný plyn a vodní děla proti demonstrantům protestujícím proti plánovanému zdražení pohonných hmot, hlásí média. Demonstranti, jejichž počet reportéři dopoledne odhadovali na stovky a nyní na tisíce, se i přes zákaz pokusili slavnou třídu Champs-Elysées přehradit barikádami, ale těžkooděnci je vytlačili k Vítěznému oblouku.
Protesty v Paříži proti Emmanuelu Macronovi.
Protesty v Paříži proti Emmanuelu Macronovi. | Foto: Reuters

Policie oznámila, že do "zakázané zóny" u Elysejského paláce, sídla hlavy státu, nikdo nepronikl. Incidenty přičítá stovce přívrženců krajní pravice v davu. Zadržela zatím 13 demonstrantů.

Ministr vnitra Christophe Castaner podle agentury AFP uvedl, že v 11:00 se demonstrace v Paříži zúčastnilo asi 8000 lidí, po celé Francii pak protestujících bylo asi 23 tisíc. Z vyprovokování střetů obvinil "ultrapravicové buřiče", kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení.

Marine Le Penová se totiž v pátek pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat po Champs-Elysées. Nyní se podle agentury AFP ohradila, že k žádnému násilí nikdy nevybízela.

Tváří tvář neústupnosti vlády prezidenta Emmanuela Macrona spustilo dnes hnutí "žlutých vest" druhou fázi protestů proti plánovanému zvýšení daní z pohonných hmot od Nového roku. V centru Paříže se dnes čekají desetitisíce demonstrantů. Minulou sobotu se demonstrací a silničních blokád zúčastnilo na 300 tisíc lidí.

Podle listu Le Figaro se demonstranti, kteří se původně shromáždili na místě vyhrazeném pro demonstraci u Eiffelovy věže, přesunuli také na Champs-Elysées, kde úřady demonstraci zakázaly. Dav před policejním kordónem postupně narůstal, stejně tak stoupalo napětí, až vypukly střety.

Kromě Paříže se protesty konají i v sobotu také v regionech. Například na dálnici u Angers na západě země protestující zpomalují dopravu na "hlemýždí" tempo. "Jeďte, je to zdarma. Zaplatí Macron," vybízela motoristy asi stovka demonstrantů, kteří u Laval otevřeli mýtnici, kde se jinak platí poplatky za jízdu po dálnici. Asi 60 žlutých vest demonstruje před prefekturou ve městě Aurillac, vypočítal Le Parisien na svém webu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy