Paradox: Smog mizí, Země se tak otepluje

man
21. 3. 2007 11:15
Washington - V atmosféře ubývá prachu a částic, které chrání Zemi před příliš silným slunečním záření. To má podíl na oteplování, uvedla NASA.
Foto: Reuters

Americká vesmírná agentura vychází z měření, které provádí od roku 1978.

Podle NASA se nachází v atmosféře méně prachu, sopečného popela a dalších částic než v minulosti, což má za následek dopad intenzivnějšího slunečního záření na zeměkouli.

Tento trend američtí vědci pozorují od začátku devadesátých let. V roce 2005 prý bylo této "ochrany" v atmosféře o dvacet procent méně ve srovnání s druhou polovinou osmdesátých let minulého století.

Foto: Reuters

"Když více slunečního záření pronikne atmosférou a dostane se k Zemi, samozřejmě to má dopad na klima," řekl Michael Mishchenko z Goddardova institutu pro výzkum vesmíru, který spadá pod NASA.

Odborný časopis Science napsal, že pokud jsou závěry NASA správné, vzniká zajímavý paradox.

Smog a emise, kterým je přičítán podíl na globálním oteplování, se totiž zároveň také podílejí na "ochraně" proti slunečnímu záření v atmosféře.

A je tedy podle časopisu možné, že znečištění způsobené lidmi může ke globálnímu oteplování jak přispívat, tak mu současně bránit.

Teorie, že za oteplováním stojí lidská činnost, získává ve světě převahu. Nejen v Evropě, ale například i ve Spojených státech nebo Číně, kde panovala k názorům klimatologů dlouhou dobu skepse.

Odborníci z více než stovky zemí označili na půdě OSN globální oteplování za velký a rychle se zhoršující problém.

Část expertů ale vybízí ke střízlivosti a tvrdí, že média proces oteplování příliš zveličují. Mezi zásadní odpůrce celé teorie patří český prezident Václav Klaus. 

 

Právě se děje

Další zprávy