Aparecida - Vážné sociální problémy v čele s chudobou a každodenním násilím v ulicích brazilských měst budou tvořit nezvyklou kulisu pro návštěvu papeže v nejlidnatější katolické zemi světa.
Pro Benedikta XVI. je to první návštěva Latinské Ameriky od chvíle, co byl v dubnu 2005 zvolen do čela katolické církve.
Oficiálním cílem papežovy první cesty do Latinské Ameriky je kanonizace prvního brazilského svatého a zahájení výroční konference latinskoamerických biskupů. Skutečným posláním papežovy mise bude ale pokusit se zabránit rozmáhajícím se trendům sekularizace latinskoamerické společnosti, k nimž patří kupříkladu nedávná legalizace potratů v hlavním městě Mexika.
Benedikt XVI. už na tiskové konferenci na palubě letadla před přistáním v Sao Paulu prohlásil, že by exkomunikoval z církve politiky, kteří v Mexiku pro nový zákon hlasovali. Církev "nepřestane naléhat na nutnost kroků potřebných k tomu, aby byla posílena role rodiny coby základní buňky společnosti," řekl papež v projevu po přistání na letišti, kde ho mimo jiné přivítal brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Střet dvou světů
V mnoha ohledech půjde o skutečný střet dvou světů. Na Západě vychovaný intelektuál, který málokdy opouští klidné závětří Vatikánu, přijíždí do rozvojové země, kde se neměnné učení katolické církve dostává do stále většího střetu s realitou.
Brazilská vláda, vědoma si nebezpečí epidemie AIDS i hrozby nekontrolovatelné populační exploze, například zdarma rozdává kondomy, což je z pohledu Vatikánu nepřípustná praxe.
To, že katolická mravouka připadá Brazilcům svazující, potvrzuje jejich dlouhodobý odliv k protestantům. Počet lidí, kteří se ve 187milionové Brazílii hlásí k římskokatolické církvi, klesl mezi lety 1980 a 2000 z 88,9 procenta na 73,9 procenta.
Ti, kteří zůstali Vatikánu věrni, čekají se zájmem na to, jaké poselství s sebou německý papež přiveze.
V zemích Latinské Ameriky si jej totiž pamatují především z dob jeho působení v čele vatikánské Kongregace pro nauku víry, kde podroboval důrazné kritice "marxismem zavánějící" teologii osvobození, tedy myšlenkový proud hlásající, že katolická církev se má angažovat na straně chudých v jejich boji za spravedlivější společnost.
Není papež jako papež
Je pravda, že Benediktův předchůdce Jan Pavel II. pohlížel na teologii osvobození se stejnou nedůvěrou, jeho však z mnoha důvodů v zemích třetího světa opravdu zbožňovali, což bylo vidět i na zájmu, jaký jeho četné cesty mezi věřícími vyvolávaly.
O to těžší to jeho nástupce má. Jak poznamenává zpravodaj agentury Reuters v Brazílii, zájem o návštěvu nového papeže je viditelně vlažnější. Ve stáncích se suvenýry se vedle sošek svatých najdou nanejvýš klíčenky s Benediktovou podobiznou, nic víc.
Prodavačka Silvia Maiová z města Aparecida, kde je nejnavštěvovanější poutní místo v Brazílii, sice nabízí i trička, nejdou prý ale na odbyt: "Všichni říkají, že toho druhého papeže měli raději, tenhle postrádá charisma," postěžovala si.
Z dosavadního Benediktova působení je zřejmé, že se zaměřuje především na upevnění tradičních církevních doktrín a zvyklostí. Vyslovil se proti plánovanému rodičovství, zrovnoprávnění homosexuálů a podrývání rodinných hodnot.
Mnoho slov a málo činů
Pohled církevních hodnostářů z Vatikánu se však může výrazně odlišovat od zkušeností lidí, kteří v Brazílii žijí. Potvrzuje to i irský kněz Jaime Crowe, který už dvacet let působí v chudinské čtvrti Jardim Angela největšího brazilského města Sao Paula.
"Odsud vypadají věci úplně jinak," svěřil se otec Crowe reportérovi Reuters. Rozvrácené rodiny, těhotenství nezletilých, závislost na drogách či alkoholu a všudypřítomné násilí jsou zde každodenním chlebem. "Jak tady mám lidem kázat, aniž bych v nich vyvolával pocit odcizení?"
Jeho slova potvrzuje nezaměstnaná matka pěti dětí Silvana de Jesus, která vaří na ohništi uprostřed tábořiště Itapecerica da Serra nedaleko Sao Paula, kde v nuzných podmínkách provizorních stanů z igelitových plachet žije na 12 tisíc lidí.
"Myslím, že moc mluví a málo dělají," říká na adresu církevních prelátů. "Papežova návštěva nic nezmůže, pokud sami nezmění postoj k chudým. Ani jsem nevěděla, že sem přijíždí."
Benedikt XVI. má během návštěvy Brazílie svatořečit prvního rodilého Brazilce a v Aparecidě zahájit konferenci biskupů z Latinské Ameriky a Karibiku. Nakolik to může zvýšit jeho popularitu, potažmo posílit postavení katolické církve jako takové u obyčejných Brazilců, zůstává otázkou.