Papež František v Jordánsku vyzval k ukončení syrské války

ČTK ČTK
24. 5. 2014 22:46
Král Abdalláh se distancoval od radikálního islámu, když řekl, že islám je náboženství souladu, slitování a spravedlnosti.
Foto: Reuters

Ammán - Papež František v sobotu v jordánské metropoli Ammánu, kde zahájil třídenní návštěvu Blízkého východu, vyzval k rychlému ukončení syrské války. Při setkání s králem Abdalláhem II. také ocenil pomoc Jordánska syrským uprchlíkům. Papež také sloužil mši na ammánském stadionu a v rámci své cesty navštíví rovněž Izrael a palestinský Betlém.

Jordánsko chválil za to, že vytváří prostředí, v němž mohou žít v sounáležitosti křesťané s muslimy. "Svoboda náboženství je základní lidské právo a doufám, že bude zaručeno na Blízkém východě a celém světě. Křesťané jsou a považují se za plnoprávné občany Blízkého východu," řekl František při audienci v královském paláci. Kromě Abdalláha II. byla přítomna také královna Ranja a jejich děti.

"Vyzývám Jordánsko, aby dále hledalo cestu k trvalému míru pro tuto oblast. Je třeba rychle řešit krizi v Sýrii stejně jako najít spravedlivé řešení izraelsko-palestinského konfliktu," sdělil František před jordánským panovníkem. Syrská válka má od roku 2011 na 160 000 obětí a miliony lidí kvůli ní uprchly. Jordánsko se ujalo 600 000 z nich.

Proti radikálnímu islámu

Král Abdalláh se distancoval od radikálního islámu, když řekl, že islám je náboženství souladu, slitování a spravedlnosti. "Jordánsko odmítá nesprávná tvrzení těch, kdo šíří nenávist a kdo rozdělují. Říkám důrazně, že komunita arabských křesťanů je nedílnou součástí Blízkého východu," prohlásil.

Papež pak po odjezdu z jeho paláce sloužil mši před asi 20 000 lidmi, kteří přišli na stadion v Ammánu. Mezi přítomnými byli kromě Jordánců také uprchlíci ze Sýrie a Iráku nebo Palestiny. Mnozí z nich prchli před boji, ale jiní také před utiskováním za svou víru. K těm patřil také Iráčan Sámir Bulus z Mosulu, jehož rodina čelila hrozbám za to, že se hlásí ke křesťanství. "Odejdu kamkoli, kde je pro nás bezpečno. Náboženský extremismus křesťany ohrožuje," sdělil agentuře Reuters.

František má podle Vatikánu za sebou nachlazení, kvůli němuž v minulých dnech zrušil několik setkání. Z letadla ale vystoupil s úsměvem a odpočatý. Za letu se osobně pozdravil se všemi novináři, kteří ho doprovázejí. Řekl jim, že ví, že návštěva bude náročná a že doufá, že také užitečná.

Pobyt v Jordánsku v sobotu zakončil u řeky Jordánu. Zamířil do Betánie, kde podle křesťanské víry působil Jan Křtitel, a setkal se zde se syrskými uprchlíky. Při té příležitosti apeloval na mezinárodní společenství, aby dělalo víc tváří v tvář přílivu běženců ze Sýrie. Kromě toho opět vybídl k obnovení mírových rozhovorů s cílem nalézt řešení více než tříleté syrské krize. "Řešení nemůže přijít jinak než prostřednictvím dialogu, umírněnosti," prohlásil mimo jiné podle agentury AFP.

Do Betléma a Izraele

V neděli se pak papež přesune do palestinského Betléma a z něj pak do Izraele. Návštěvou chce připomenout událost starou 50 let, totiž cestu jednoho ze svých předchůdců Pavla VI. do Izraele. Sešel se při ní tehdy v Jeruzalémě s tehdejším konstantinopolským patriarchou, a umožnil tak ukončit rozkol mezi katolickou a pravoslavnou církví.

Současný papež je z Argentiny a ve své delegaci má své spolužáky z mládí - rabína Abrahama Skorku a profesora islámských studií Omara Abbouda. Po loňském zvolení se vydal poprvé na zahraniční cestu na svůj domovský kontinent do Brazílie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy