Papeže na Blízkém východě doprovází rabín a muslim

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 5. 2014 13:55
František je teprve čtvrtým papežem, který se vydá do Svaté země. Příslušníci jiného vyznání se takové delegace účastní poprvé v historii.
Papež František v Ammánu
Papež František v Ammánu | Foto: Reuters

Ammán - Papež František přicestoval do jordánské metropole Ammánu, kde zahajuje třídenní cestu po Blízkém východě.

Na výpravě ho doprovází židovský rabín a muslimský duchovní. Příslušnící jiného vyznání se takové delegace zůčastní poprvé v historii.

Kromě do Jordánska při své cestě zavítá i do palestinského Betléma a do Izraele. Papeže na cestě doprovází jeho spolužáci z mládí - rabín Abraham Skorka a profesor islámských studií Omara Abboud.

V delegaci, která Františka přivítala na letišti, byl králův poradce pro náboženské záležitosti princ Ghazí. Po krátké rozmluvě s ním a vypitím kávy v salonku letiště se papež vydal do královského paláce.

Na audienci uspořádané králem Abdalláhem II. a královnou Ranjou nechyběly ani děti královského páru.

Lvi mne nezabijí, odkázal Papež na příběh Davida

František má podle Vatikánu za sebou nachlazení, kvůli němuž v minulých dnech zrušil několik setkání. Z letadla ale vystoupil s úsměvem a odpočatý. Za letu se osobně pozdravil se všemi novináři, kteří ho doprovázejí.

Řekl jim, že ví, že návštěva bude náročná a že doufá, že také užitečná. "Cítím se jako Daniel, ale já už vím, že lvi mne nezabijí," prohlásil ke své cestě do rizikového regionu s poukazem na starozákonní knihu Daniel.

Týká se babylonského zajetí Židů, mezi nimiž byl také Daniel, který i v této situaci nepřestával hájit židovského boha a víru v něj. Musel projít zkouškami, z nichž jednou bylo jeho uvržení do jámy se lvy, před nimiž ho ochránil bůh.

Návštěva Jeruzaléma ukončila rozkol v církvi

Odpoledne pak bude František sloužit mši na ammánském stadionu. Očekává se, že na ni přijde až 25 tisíc lidí, hlavně místních křesťanů a také syrských a palestinských uprchlíků. Večer pak papež zamíří k řece Jordán do Betánie, kde podle křesťanské víry působil Jan Křtitel.

František chce návštěvou připomenout událost starou 50 let, totiž cestu jednoho ze svých předchůdců Pavla VI. do Izraele. Sešel se při ní tehdy v Jeruzalémě s tehdejším konstantinopolským patriarchou, a umožnil tak ukončit rozkol mezi katolickou a pravoslavnou církví.

František je teprve čtvrtým papežem, který se vydá do Svaté země. Po loňském zvolení se vydal nejprve na zahraniční cestu na svůj domovský kontinent do Brazílie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy