reklama
 
 

Papeže na Blízkém východě doprovází rabín a muslim

24. 5. 2014 13:55
František je teprve čtvrtým papežem, který se vydá do Svaté země. Příslušníci jiného vyznání se takové delegace účastní poprvé v historii.

Ammán - Papež František přicestoval do jordánské metropole Ammánu, kde zahajuje třídenní cestu po Blízkém východě.

Na výpravě ho doprovází židovský rabín a muslimský duchovní. Příslušnící jiného vyznání se takové delegace zůčastní poprvé v historii.

Kromě do Jordánska při své cestě zavítá i do palestinského Betléma a do Izraele. Papeže na cestě doprovází jeho spolužáci z mládí - rabín Abraham Skorka a profesor islámských studií Omara Abboud.

V delegaci, která Františka přivítala na letišti, byl králův poradce pro náboženské záležitosti princ Ghazí. Po krátké rozmluvě s ním a vypitím kávy v salonku letiště se papež vydal do královského paláce.

Na audienci uspořádané králem Abdalláhem II. a královnou Ranjou nechyběly ani děti královského páru.

Lvi mne nezabijí, odkázal Papež na příběh Davida

František má podle Vatikánu za sebou nachlazení, kvůli němuž v minulých dnech zrušil několik setkání. Z letadla ale vystoupil s úsměvem a odpočatý. Za letu se osobně pozdravil se všemi novináři, kteří ho doprovázejí.

Řekl jim, že ví, že návštěva bude náročná a že doufá, že také užitečná. "Cítím se jako Daniel, ale já už vím, že lvi mne nezabijí," prohlásil ke své cestě do rizikového regionu s poukazem na starozákonní knihu Daniel.

Týká se babylonského zajetí Židů, mezi nimiž byl také Daniel, který i v této situaci nepřestával hájit židovského boha a víru v něj. Musel projít zkouškami, z nichž jednou bylo jeho uvržení do jámy se lvy, před nimiž ho ochránil bůh.

Návštěva Jeruzaléma ukončila rozkol v církvi

Odpoledne pak bude František sloužit mši na ammánském stadionu. Očekává se, že na ni přijde až 25 tisíc lidí, hlavně místních křesťanů a také syrských a palestinských uprchlíků. Večer pak papež zamíří k řece Jordán do Betánie, kde podle křesťanské víry působil Jan Křtitel.

František chce návštěvou připomenout událost starou 50 let, totiž cestu jednoho ze svých předchůdců Pavla VI. do Izraele. Sešel se při ní tehdy v Jeruzalémě s tehdejším konstantinopolským patriarchou, a umožnil tak ukončit rozkol mezi katolickou a pravoslavnou církví.

František je teprve čtvrtým papežem, který se vydá do Svaté země. Po loňském zvolení se vydal nejprve na zahraniční cestu na svůj domovský kontinent do Brazílie.

autoři: ČTK, Zahraničí | 24. 5. 2014 13:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama