Teherán - Vedle bloggerů, lidskoprávních aktivistů, opozice a prostých lidí nespokojených s islamistickým vedením je v Íránu nově ohrožená i panenka Barbie.
Zákaz přichází v době, kdy Západ vůči režimu chystá zatím nejtvrdší sankce. Teherán je "na nože" s Washingtonem, EU a Izraelem kvůli kontroverznímu jadernému programu.
Nový zákaz oblíbených panenek je podle agentury Reuters součástí takzvané "měkké války" proti všemu dekadentnímu a západnímu.
"Asi před třemi týdny k nám do obchodu přišla morální policie a přikázala nám, abychom všechny panenky Barbie odstranili," citovala Reuters nejmenovaného majitele hračkářství v severním Teheránu.
Barbie na černé listině
Oblíbená hračka vyráběná americkou společností Mattel se poprvé na seznamu nepohodlných věcí objevila v roce 1996. "Má ničivý kulturní a společenský vliv," stěžovaly si tehdy íránské úřady.
V roce 2002 dokonce uvedly na trh vlastní verzi oblíbené panenky: tradičně, podle nejpřísnějších islámských pravidel oblečenou Saru a její mužský protějšek Daru. Neprodávali se a Barbie se dařilo v Íránu přežívat. Až doteď.
"Dceři se líbí víc Barbie. Sara a Dara jsou tlustí a oškliví," řekla Reuters osmatřicetiletá matka Farnaz.
Nový hit: sestřelený drone
Íránský režim se snaží úpěnlivě hlídat zemi před "zvrácenou" západní kulturou od roku 1979, kdy se po islámské revoluci dostali do vedení země duchovní.
Barbie má z obchodů zmizet, nový hit je ale na cestě. Brzy bude možné v Íránu koupit pro děti malou zmenšeninu amerického špionážního bezpilotního letadla typu RQ-170 Sentinel, které se na sklonku loňského roku dostalo do rukou Íránců.
Modely sentinelu budou dostupné hned v několika barvách a k mání budou za 70 tisíc riálů (cca 125 Kč). A aby Teherán USA co nejvíce dopálil, rozhodla se íránská vláda odpovědět na oficiální žádost Washingtonu o navrácení zabaveného letounu tím, že do Spojených států zašle jednu z hraček vyráběnou v měřítku 1:80.
Zatímco Íránci tvrdí, že letoun objevili na svém území přibližně dvě stě kilometrů od hranice s Afghánistánem a "přiměli" jej k přistání, americká verze hovoří o tom, že stroj přistál v Íránu kvůli technické závadě.
"Americká špionážní letoun prohlédneme a zjistíme nakolik může vylepšit naše know-how," oznámil tehdy USA provokativně brigádní generál Revolučních gard Husejn Salámí.