Řešení krize v Jemenu? Návrat prezidenta, říká Pan Ki-mun

ČTK ČTK
8. 2. 2015 15:10
Situace v Jemenu se podle Pan Ki-muna zásadně zhoršila, šíitské milice vytvořily politické vakuum. Řešením by podle generálního tajemníka OSN byl návrat prezidenta Hadího.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun. | Foto: Vojtěch Marek

Saná/Rijád - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v neděli vyjádřil v Rijádu znepokojení nad zhoršující se situací v Jemenu. Chce, aby byl do funkce znovu uveden prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, který v lednu rezignoval. Moci se tento týden chopili šíitští povstalci, kteří už loni v záři obsadili Saná.

"Situace se zhoršila vážným způsobem. Šíitské milice se chopily moci a vytvořily politické vakuum. Prezident Hadí se musí vrátit," řekl Pan Ki-mun po setkání s novým saúdskoarabským králem Salmánem.

Šíité rozpustili parlament a sdělili, že ho nahradí národní radou s 551 členy. Příští dva roky pak má Jemenu vládnout pětičlenná prezidentská rada. Tento krok ale neuznávají hlavní jemenské strany ani monarchie z oblasti Perského zálivu, které to označily za puč.

Podle agentury AFP v neděli panovalo na jihu a východě Jemenu velké napětí. Místní úřady oznámily, že neuznávají vládu šíitů; za tímto rozhodnutím prý stojí také bezpečnostní složky. Prohlášení se týká provincií Aden, Abján, Láhidž, Šabva, Dalí a Hadramaút. Pokračují tam prý intenzivní vyjednávaní, do nichž je zapojeno jihojemenské hnutí, které bojuje za nezávislost jižního Jemenu.

Ropná provincie Maríb, která leží východně od Saná, se údajně připravuje na všechny možnosti. Žijí tam významné sunnitské kmeny, které jsou velkými oponenty šíitů, a na případný střet se připravují s velením armádních a policejních jednotek. Šíité prý chystají tažení do Maríbu proti bojovníkům Al-Káidy, která v této provincii působí.

Jemenský analytik Alí Bakalí řekl, že šíité sami nemohou vládnout Jemenu, protože "kontrolují jenom tří severní provincie - Saná, Amran a Saada". "Ostatní se jim nepodrobily. Pokud se jim pokusí vnutit svou vládu, vyvolají občanskou válku," řekl Bakalí.

Nejvlivnější v šíitském hnutí je kmen Húsí, který Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty označují za teroristy podporované šíitským Íránem.

Situací v Jemenu se tento týden zabývala i Rada bezpečnosti OSN, která pohrozila sankcemi, pokud v zemi nezačne dialog.

Do Saná se v sobotu vrátil zmocněnec OSN Džamál bin Umar, který zahájil konzultace se zástupci politických stran i s výborem šíitů. K oponentům šíitského tažení se v sobotu připojil dosavadní spojenec Húsíů - bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih. Vyzval k dialogu, jehož prostředníkem má být bin Umar.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy