Povstalci v Jemenu převzali moc a rozpustili parlament

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 2. 2015 21:53
Zemi nyní bude vládnout pětičlenná prozatímní prezidentská rada. Situace v zemi zůstává chaotická.
Povstalci v Jemenu.
Povstalci v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná - Šíitští povstalci, kteří v posledních měsících obsadili jemenskou metropoli, oznámili, že přebírají moc v zemi a rozpustili parlament. Informovaly o tom světové agentury. Zemi prý bude nyní, na přechodné období dvou let, vládnout pětičlenná prozatímní prezidentská rada. Jemenský prezident i premiér již v lednu rezignovali a situace v zemi zůstává značně chaotická.

Jak uvedla agentura AP, dramatickým krokem povstalci završili převzetí moci v zemi, o které usilovali již delší dobu. Své budoucí záměry sdělili rebelové prostřednictvím televizního prohlášení z prezidentského paláce, který nedávno obsadili.

Oznámení přihlíželi i bývalý ministr obrany a vnitra, což by mohlo naznačovat, že nové kroky mají požehnání některých vysoce postavených politiků, popsala agentura Reuters. Nyní prý bude vytvořen prozatímní sněm, který zvolí pětičlennou prezidentskou radu. Ta bude spravovat veškeré záležitosti země.

Blíže neupřesněný představitel povstalců jejich nejnovější krok v televizi označil za "novou éru, která zavede Jemen k bezpečným břehům". V prohlášení nezaznělo nic o možném konání voleb ani o osudu nyní již bývalého prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího.

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září pak vstoupili do hlavního města Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

Nepřehledná situace v zemi představuje problém pro americké protiteroristické operace na jihu Arabského poloostrova. Jen za loňský rok tam přitom jejich bezpilotní letouny zabily údajně 124 radikálů a čtyři civilisty. Chaos rovněž nahrává ozbrojencům z teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která působí zejména na jihu země.

OSN je děním v Jemenu znepokojena, uvedl dnes mluvčí organizace Stéphane Dujarric. "Toto mocenské vakuum nás velmi znepokojuje. Generální tajemník (Pan Ki-mun) a všichni, kteří se Jemenem zabývají, situaci velmi pozorně sledují," dodal s tím, že do Saná se kvůli vyhrocení situace vrací zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar.

Americké ministerstvo zahraničí rozhodnutí povstalců o rozpuštění parlamentu odsoudilo. Jak uvedla jeho mluvčí Marie Harfová, spolupráce s protiteroristickými jednotkami jemenské armády nicméně i nadále pokračuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy