Izrael se odmítá účastnit přímých jednání, avšak podle agentury AP je připraven přistoupit na podmínky, které jako prostředník vyjednal Egypt. Šalit by podle nich měl být vydán bezpodmínečně a Izrael někdy později propustí nespecifikovaný počet vězňů.
Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Mark Regev řekl, že prvním krokem ke klidu je propuštění vojáka a zastavení raketových útoků na Izrael. "Ti, kdo nebudou brát v potaz tyto základní věci, nemohou doufat ve vyřešení krize," řekl.
Izraelské síly včetně asi 15 tanků vnikly do Gazy v blízkosti hraničního přechodu Karni a pronikly do čtvrti Šidžaja v Gaze, kde se střetly s palestinskými ozbrojenci. Podle agentury Reuters byli při přestřelce čtyři Palestinci zabiti.
Izraelská armáda pronikla do některých částí Gazy už minulý týden, dosud však při boji nepoužila tanky. Dnes se ale izraelské jednotky stáhly ze severu pásma Gazy, kde se v uplynulých dnech odehrávaly prudké přestřelky.
Agentura AFP uvádí, že postup několika set vojáků kryly vojenské vrtulníky. Jeden z nich odpálil nejméně jednu raketu, oznámili svědci.
Mluvčí izraelské armády potvrdil, že v oblasti se odehrála přestřelka mezi izraelskými vojáky a palestinskými ozbrojenci. Dodal ale, že se nejedná o rozsáhlou operaci podobnou té, jakou vojáci vedou na severu a jihu pásma Gazy.
Armáda židovského státu se vrátila do pásma necelý rok poté, co ji všichni izraelští vojáci a židovští osadníci po 38 letech opustili.
Izraelská ofenziva trvá od minulého týdne a jejím cílem je podle izraelských představitelů osvobodit vojáka Gilada Šalita, jehož Palestinci unesli 25. června do pásma Gazy. Od začátku izraelské operace bylo podle palestinských údajů zabito nejméně 42 Palestinců, o život přišel i jeden izraelský voják.
Palestinci tvrdí, že mrtví na jejich straně jsou převážně civilisté. Podle Izraele však jde o militantní ozbrojence, kteří představují pro židovský stát bezpečnostní hrozbu.
Gilad Šalit se nachází zřejmě v uprchlickém táboře Chán Júnis na jihu Gazy, ale přesné místo Izraelci neznají.