Palestinci hledají v Mekce společnou řeč

rak
7. 2. 2007 11:59
Mekka - Summit v nejsvatějším místě islámu má předejít otevřené občanské válce, která palestinským územím hrozí.
Palestinský premiér z hnutí Hamas Ismaíl Haníja a exilový šéf islamistů Chálid Mišal se radí před začátekm jednání s představiteli konkurenčního Fatahu.
Palestinský premiér z hnutí Hamas Ismaíl Haníja a exilový šéf islamistů Chálid Mišal se radí před začátekm jednání s představiteli konkurenčního Fatahu. | Foto: Reuters

Prostředníkem mezi představiteli nepřátelských hnutí Hamas a Fatah je sám saúdský král Abdalláh. Předsevzal si obtížný cíl: hrozící vyhrocení konflitku mezi nimi zažehnat dohodnutím vlády národní jednoty.

"Doufám, že bratři z těchto posvátných míst odejdou jedině s dohodou a že se rozhodnou zastavit krveprolévání," řekl Abdalláh s tím, že poslední události v Palestině podle něj slouží zájmům nepřátel arabsko-islámského světa. "Jestliže to potrvá, přijdou Palestinci o ovoce dlouholeté hrdinské bitvy za svá národní práva," dodal saúdský monarcha.

Ozbrojené složky obou stran spolu bojují od prosince a o život při srážkách přišlo na 130 lidí. Zatím poslední příměří uzavřela znesvářená hnutí v pátek.

"Opravdová spolupráce"

Delegaci Fatahu vede předseda samosprávy Mahmúd Abbás, za vládní Hamas je přítomen exilový vůdce Chálid Mišal a předseda palestinské vlády Ismáíl Haníja. 

Jednají v jednom z mekských paláců a podle poradců obou stran mají na rozhovory neomezený čas. Abbásův poradce Nabíl Šás řekl, že existuje velká naděje, že setkání skončí úspěchem, protože "se podařilo zmírnit rozpory obou stran". Mišal si přeje, aby spolu Fatah a Hamas "začaly opravdu spolupracovat". Neúspěch těchto rozhovorů prý nepřipadá v úvahu.    

Rozpory mezi dvěma hlavními politickými proudy na palestinských územích začaly loni v březnu, kdy Hnutí islámského odporu (Hamas) po vítězství v parlamentních volbách zformovalo vládu.

Saudský král Abdalláh a palestinský prezident Mahmúd Abbás. Toho čeká v brzké době ještě jeden summit. Izraelský premiér Ehud Olmert oznámil, že se společně s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou potkají 19. února.
Saudský král Abdalláh a palestinský prezident Mahmúd Abbás. Toho čeká v brzké době ještě jeden summit. Izraelský premiér Ehud Olmert oznámil, že se společně s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou potkají 19. února. | Foto: Reuters

Dosavadní koaliční jednání s Fatahem ztroskotala vždy na neochotě islamistů uznat Izrael a minulé dohody, které byly s židovským státem uzavřeny.

Ačkoliv Hamas palestinská území oficiálně řídí, má problémy s financováním. Západ totiž považuje islamisty za teroristickou organizaci, která se stále nevzdala násilí. Evropská unie, USA a další dárci proto přerušili peněžní pomoc plynoucí na Západní břeh Jordánu a do pásma Gazy.

Proč Saúdská Arábie? Také kvůli Íránu

Přijmutím hostitelské role Saúdská Arábie potvrzuje snahy o posílení vlastní pozice na Blízkém východě. Bohatí strážci nejsvatějších islámských měst Mekky a Medíny mají podle expertů obavy z šíření íránského a zároveň šíitského vlivu. S Teheránem se střetávají hlavně tam, kde hrozí vypuknutí občanské války: v Libanonu, Iráku a také na palestinských územích.  

Saúdové se tak stávají vlivným a bohatým zastáncem svých sunnitských spojenců: libanonské prozápadní vlády, palestinského hnutí Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse a sunnitských skupin v Iráku.

Írán na druhé straně podporuje v Libanonu šíitské hnutí Hizballáh, na palestinských územích Hamas a v Iráku šíity, kteří tvoří většinu obyvatel.

"V regionu je teď vůdcovské vakuum a oni (Saúdové) musejí nakročit nebo je Írán předběhne," řekl deníku New York Times Abdel Gawad, expert z káhirského centra pro politická a strategická studia. 

 

Právě se děje

Další zprávy