"Jako mírové gesto ho (indického pilota) zítra propustíme," řekl v parlamentu v Islámábádu předseda pákistánské vlády. Už ve středu vyzval svého indického kolegu Naréndru Módího k jednání s cílem zajistit, "aby zvítězil rozum". Indická strana zatím na nabídku nereagovala.
V noci na čtvrtek se ale podle tiskových agentur v Kašmíru odehrála další dělostřelecká přestřelka. Obyvatelé na obou stranách takzvané kontrolní linie ohroženou oblast kvapně opouštějí.
Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě země si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Vztahy mezi nimi se vyostřily před dvěma týdny po sebevražedném atentátu v indické části Kašmíru, při kterém přišlo o život 40 členů indické polovojenské policie. Dillí z podílu na útoku obvinilo Islámábád, který to odmítá.
V noci na úterý podnikla indická vojenská letadla nálet na pákistánské území. Indie uvedla, že terčem byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se k sebevražednému atentátu v Kašmíru přihlásilo. Ve středu naopak vzdušný prostor nad indickou částí Kašmíru narušila tři pákistánská letadla, k nimž kvůli tomu vzlétly indické stroje. Pákistán pak jeden indický MiG-21 sestřelil a jeho pilota na svém území zajal.
Těmto leteckým akcím v noci na středu předcházela dělostřelecká palba z obou stran.
Světové mocnosti - USA, Británie, Francie a Německo - ve středu vyzvaly Indii a Pákistán ke zdrženlivosti. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dal podle ruských tiskových agentur najevo, že Moskva je připravena nabídnout oběma zemím platformu k rozhovorům, budou-li o to stát.