Napětí ve výbušném regionu. V Kašmíru hrozí konflikt mezi zeměmi s jadernými zbraněmi

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová , Zahraničí
Aktualizováno 27. 2. 2019 14:50
Napětí ve sporném horském regionu mezi Indií a Pákistánem se dál prohlubuje. Indické stíhačky v úterý poprvé po konci války v roce 1971 zaútočily za vytyčenou hranicí v Kašmíru. O den později pákistánská armáda sestřelila dva indické vojenské letouny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

"Informovali jsme Indii, že pokud bude jednat jednostranně, budeme nuceni odpovědět. Ale Indie se sama stala soudcem, porotou i katem," nastínil ve středu na tiskové konferenci pákistánský premiér Imran Chán stanovisko své země ve vyhroceném sporu s Indií.

Hovořil o úterním útoku indických stíhaček na Pákistánem spravované území v Kašmíru. Indie náletem na výcvikový tábor teroristické organizace reagovala na bombový útok, který džihádisté provedli v polovině února. Tehdy se jim podařilo zabít na 40 mužů z indických bezpečnostních složek.

Podívejte se na mapu sporného regionu Kašmíru.
Podívejte se na mapu sporného regionu Kašmíru. | Foto: Aktuálně.cz

Od té doby napětí v neklidném regionu rychle roste. Ačkoliv Indie označila akci za "nevojenskou a preventivní", odstartovala tím rychlý a málo přehledný sled událostí.

Ve sporu o Kašmír jsou přitom země, které vlastní jaderné zbraně.

Pákistánské ministerstvo obrany ve středu ráno oznámilo, že armáda na svém území sestřelila dvě indické stíhačky a zajala oba piloty. Indie později potvrdila, že přišla o jeden letoun. Indická armáda tentýž den vypálila rakety do pákistánské části Kašmíru, které zabily šest civilistů a několik dalších zranily. 

Leteckým akcím předcházela v noci na středu dělostřelecká palba z obou stran, uvedla agentura Reuters. Pákistánský úřad civilního letectví v reakci na stupňující se napětí mezi Indií a Pákistánem uzavřel vzdušný prostor země pro veškeré komerční lety. Letiště v oblasti uzavřela také Indie. 

"Je nesmírně důležité používat zdravý rozum," prohlásil Imran Chán. "Všechny velké války jsou výsledkem špatného odhadu. Hitlera nikdy nenapadlo, že válka bude trvat tolik let. Moje otázka je: Můžeme si s takovými zbraněmi, které máme, dovolit špatný odhad?" upozornil pákistánský premiér na jaderný arzenál, kterým obě země disponují.

Podporujete teroristy, obviňují Indové Pákistán

Vyhrocená situace mezi oběma zeměmi trvá už dva týdny od zmíněného útoku teroristů sídlících v pákistánské části Kašmíru. Tam operuje teroristická organizace JEM (Mohamedova armáda), jejímž cílem je vyhnat Indy z pohoří a ovládnout celý sporný region.

Indie obviňuje Pákistán z toho, že teroristy podporuje. Pákistán to odmítá. Úterní útok indických letounů byl prvním překročením hranice vytyčené po indicko-pákistánské válce v roce 1971. Ta rozdělila himálajské území při hranicích obou zemí na Indií a Pákistánem spravované části.

Samotné spory mezi oběma zeměmi ale sahají ještě hlouběji do minulosti. O bývalé knížectví Kašmír obě země bojovaly už po druhé světové válce, kdy Indie i Pákistán získaly nezávislost.

Buďte zdrženliví, vyzval Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval Dillí a Islámábád, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu. Indický ministr zahraničí ujistil, že jeho země si eskalaci nepřeje. Totéž řekl i jeho pákistánský kolega.

"Vyložil jsem oběma ministrům, že podporujeme Indii a Pákistán v uplatňování zdrženlivosti a vyhýbání se eskalaci za každou cenu," uvedl Pompeo v prohlášení.

Úterní útok na výcvikové centrum džihádistů byl nicméně preventivní. Indické tajné služby měly údajně informace, že teroristé chystali další útoky na indické bezpečnostní jednotky v Kašmíru. "Tváří v tvář bezprostřednímu ohrožení je preventivní útok absolutně nutný," nechal se slyšet indický ministr zahraničí Vijay Gokhale.

Do té doby Indie jen vyhrožovala. Stíhačky nad Pákistánem a sestřelení indických letounů jsou prvním přímým útokem, který významně eskaluje regionální konflikt. "Pákistán má právo na vhodnou reakci, má právo na sebeobranu," upozornil už v úterý pákistánský ministr zahraničí.

Že napjatá situace v regionu eskaluje, upozorňuje i místní politický analytik Mosharraf Zaidi. "Pro Pákistán je to katastrofa. Co to asi o Pákistánu vypovídá, když země jako Indie může jen tak narušovat vzdušný prostor a říkat tomu operativní údery?" okomentoval situaci pro britský deník The Guardian.

Video: Trosky nalezené po incidentu v Kašmíru

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy