Válkou i hladomorem sužovaný Jemen dostane pomoc od padesáti zemí. Pošlou miliardu dolarů

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:18
Jemenu, kde v posledních letech trpí hladem miliony obyvatel, poskytne padesát dárcovských zemí podporu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Dohodly se na tom na konferenci v Ženevě. Česká republika poskyte milion dolarů, nejvíce pomůžou Spojené státy, a to 526 miliony dolarů. V zemi dlouhodobě zuří občanská válka, nefungují nemocnice ani školy a hlad sužuje miliony lidí. Pomoc podle OSN potřebují dvě třetiny z 27 milionů obyvatel.
Hladomorem jsou nejvíce ohroženy děti.
Hladomorem jsou nejvíce ohroženy děti. | Foto: Reuters

Ženeva - Zástupci téměř 50 zemí v úterý na dárcovské konferenci v Ženevě oznámili, že zvýší finanční podporu hladem sužovaného Jemenu. Dohromady dárcovské země Jemenu slíbily téměř 1,1 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun), oznámil generální tajemník OSN António Guterres. Podle něj je jemenská "hladová krize" největší na světě. Česká republika se zavázala přispět milionem dolarů.

OSN pro blízkovýchodní zemi, kde od roku 2014 zuří občanská válka, žádala pro tento rok 2,1 miliardy dolarů. Od první výzvy k finančním darům učiněné před čtyřmi měsíci se však do úterní konference podařilo vybrat jen 15 procent z této částky. Mnoho zemí nyní zvýšilo svou dosavadní přislíbenou pomoc o milionové částky, informovala agentura DPA.

Například Německo ve srovnání s předchozím rokem humanitární pomoc Jemenu zvětšilo o 17 milionů eur (456 milionů korun) na 50 milionů, řekla zmocněnkyně německé vlády pro lidská práva Bärbel Koflerová. "Ženy, dívky, chlapci a muži v Jemenu platí cenu za konflikt, který nezpůsobili," dodala německá představitelka. Stejně jako loni navíc Německo i letos Jemenu přispěje 55 miliony eur na rozvojovou pomoc.

Spojené státy přislíbily dodatečných 94 milionů dolarů, a celkově tak Jemen podpoří 526 miliony dolarů. Evropská unie vyčlení navíc 116 milionů eur, z čehož 46 milionů půjde na humanitární pomoc a 70 milionů na dlouhodobé projekty.

Českou republiku v Ženevě zastupoval náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa, který přislíbil humanitární pomoc Jemenu v hodnotě jednoho milionu dolarů na tento a příští rok.

V Jemenu jsou nefunkční stovky nemocnic, protože nejsou léky. Zavřena je také řada škol. Není dostatek pitné vody a potravin, mnoho lidí navíc uvízlo mezi dvěma bojovými frontami. Dvě třetiny z 27 milionů obyvatel země potřebují podle OSN naléhavě pomoc. "Jsme tady, abychom dávali naději," prohlásil Guterres.

"Téměř sedm milionů lidí (v Jemenu) neví, kde seženou další jídlo," uvádí Světový program pro výživu (WFP). "Téměř 2,2 milionu dětí trpí nedostatkem jídla, z nich 500 000 hrozí smrt hladem," varuje organizace. Každých deset minut v Jemenu zemře dítě mladší pěti let na nemoci, kterým by se dalo předejít.

"Jsem svědky toho, jak hladoví celá jedna generace, která si odnáší trvalé následky," řekl Guterres.

Jemenský premiér Ahmad Ubajd bin Daghr ze situace viní šíitské povstalce, kteří podle něj zemi uvrhli v chaos a ovládli rozsáhlá území. "Jenom mír může toto utrpení ukončit," prohlásil šéf jemenské vlády.

Dodávky humanitární pomoci do Jemenu komplikují těžké boje o klíčový přístav Hudajdá, odkud se povstalecké šíity snaží vytlačit mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií.

 

Právě se děje

Další zprávy