Po sjezdu se stáhla. Mocná Kimova sestra chybí v politbyru, spekuluje se o jejím pádu

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2021 6:42
Sjezd vládnoucí Korejské strany práce - první po pěti letech - podle očekávání zvolil Kim Čong-una generálním tajemníkem. Přinesl ale dvě překvapení.
Kim Jo-čong se svým bratrem, severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.
Kim Jo-čong se svým bratrem, severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. | Foto: Reuters

Kim se v projevu rozplakal a prohlásil, že se vedení země nepodařilo splnit stanovené cíle v žádné oblasti. To je v Severní Koreji velmi nezvyklé, protože její představitelé a státní média vždy jen vyzdvihují údajné úspěchy a vítězství.

Závěr sjezdu tento týden přinesl druhé překvapení, které pravděpodobně souvisí s tím prvním. Diktátorova sestra Kim Jo-čong, považovaná za číslo dvě v mocenské hierarchii, nebyla zvolená do politbyra Korejské strany práce. Zůstala sice v ústředním výboru, ale politbyro je klíčovým orgánem, ve kterém rozhoduje Kim a jeho několik nejbližších spolupracovníků.

Podle pozorovatelů dění v KLDR to může signalizovat, že mezi sourozenci došlo ke sporům.

Jihokorejská média si povšimla, že Kim Jo-čong měla krátký projev na začátku sjezdu a pak zmizela. V novém složení politbyra její jméno nefiguruje. Zpětně tak jihokorejští analytici soudí, že Kimova netypická kritika do vlastních řad mířila především na jeho sestru.

Kritická ekonomická situace

"Kim Jo-čong má patrně pořád neomezený přístup ke svému bratrovi a stále politický vliv, ale musí být opatrná. Je možné, že Kim ji viní z nenaplnění jeho očekávání po jednáních s Američany a Jihokorejci," řekl agentuře AP analytik Kim Jul-su z jihokorejského Institutu vojenských studií.

Kim Čong-un už v minulosti ukázal, že ani jeho příbuzní nejsou nedotknutelní, pokud se jimi cítí ohrožen. V roce 2013 nechal severokorejský vůdce zatknout a popravit svého strýce. O rok později na letišti v Kuala Lumpuru zemřel na otravu jedem Kimův bratr Kim-Čong-nam. Zavraždily jej dvě ženy, které naverboval v Malajsii tým agentů severokorejské rozvědky.

Ekonomická situace země je kritická kvůli pandemii koronaviru a mezinárodním sankcím, uvaleným na KLDR kvůli testování atomových zbraní a mezikontinentálních střel. Kim se pokusil blokádu prorazit třemi schůzkami s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, oba politici se ale neshodli v tom, kdo má ustoupit první. Zda nejdříve musí Severní Korea odzbrojit, nebo USA a další země nejprve zruší sankce.

Informace o tom, kolik obětí a nakažených si vyžádala v KLDR nemoc covid-19, nejsou k dispozici. Režim na jaře zavřel hranice s Čínou a zakázal vstup do země všem cizincům bez výjimky. "Vzájemný obchod mezi Severní Koreou a Čínou loni klesl meziročně o 80 procent. Hrubý domácí produkt KLDR loni klesl o 9,3 procenta," uvedl analytik IBK Economic Research Institute Song Če-kuk.

Změna s nástupem Bidena

Pchjongjang se loni v létě chlubil tím, že jako první stát na světě koronavirus zlikvidoval. Experti se naopak obávají, že vzhledem k primitivním podmínkám severokorejského zdravotnictví a nedostatku lékařů na venkově je skutečná situace naopak katastrofální.

Kim Jo-čong se v prosinci ostře obořila na jihokorejskou ministryni zahraničí, která na tiskové konferenci uvedla, že Severní Korea o rozsahu nákazy lže. "Nikdy nezapomeneme její slova a ona za to může tvrdě zaplatit," prohlásila Kimova sestra. Na jihokorejskou nabídku pomoci v boji s epidemií Pchjongjang nereagoval.

Diplomatické zápolení se Severní Koreou bude jednou z největších výzev také pro nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena. Ten zaujme vůči Kimovi tvrdší postoj než Trump a řekl, že žádné schůzky na nejvyšší úrovni nepřicházejí v úvahu. Kim na právě skončeném sjezdu Korejské strany práce vyzval k posílení jaderného arzenálu země a řekl, že Spojené státy zůstávají pro KLDR nepřítelem číslo jedna.

"Trend setkávání se s Kimem nebude pokračovat. Toto divadlo v kabaretním stylu, jakási reality show, ani není Bidenův styl. Myslím, že bude mnohem větší americký tlak na Severní Koreu. Trump vytáhl Kima na světla ramp, a tím ho legitimizoval, ale výsledky to nemělo žádné," řekl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář.

Video: V KLDR umírá hlady i střední třída, říká Nina Špitálníková

Život těch nejchudších Severokorejců se nedá rovnat životu, i smrt tam může být někdy únikem, zamilovanost je tabu, říká koreanistka Nina Špitálníková | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy