Pád indonéského letadla nikdo z 18 cestujících nepřežil

ČTK ČTK
1. 10. 2011 11:33
Záchranáři se na místo dostali až po dvou dnech, pozůstalí zásah kritizují

Jakarta - Čtvrteční havárii indonéského letadla nepřežil nikdo z 18 lidí na palubě. Podle agentury AP to uvedli záchranáři, kterým se k místu neštěstí na Sumatře podařilo dostat až v sobotu.

Nehoda se stala v hornatém terénu a místo je podle agentury AFP špatně přístupné. Z leteckých snímků bylo patrné, že letadlo nebylo moc poškozeno, a panovala tudíž naděje, že se někdo z lidí na palubě zachránil.

Šéf záchranných operací Sunarbowo Sandi AP sdělil, že skupina 15 záchranářů našla těla 14 pasažérů a čtyř členů posádky ještě připoutané v sedadlech. Mezi cestujícími byly také čtyři děti.

Naději vyvolala páteční zpráva matky jedné z pasažérek. Dcera jí prý ve čtvrtek večer telefonovala, ale celou dobu vzlykala a nebylo jí rozumět. Posádka záchranného vrtulníku také ze vzduchu viděla, že dveře v trupu letadla jsou otevřené a stroj se zdál být v podstatě neporušený.

Když se ale záchranáři konečně spustili na lanech z vrtulníku na místo neštěstí, všechny naděje vyhasly. "Dostali jsme zprávu, že všech 18 lidí v letadle zahynulo. Cestující jsou stále na sedadlech. Tým se je snaží vyprostit ven," oznámil šéf záchranných operací Sunarbowo Sandi.

Zásah nebyl profesionální, tvrdí pozůstalí

Když Sandi potvrdil smrt všech cestujících, propukla v pláč a nářek skupina příbuzných, kteří se mezitím shromáždili v Bohoroku na Severní Sumatře v blízkosti místa, kde se letadlo zřítilo. Několik lidí omdlelo a zdravotníci je odnášeli na nosítkách. Jiní se pustili do kritiky vlády za to, co označili jako příliš pomalou a neprofesionální reakci.

Také Reike Andrianiová, mezi jejímiž příbuznými na palubě zříceného letadla bylo i dvacetiměsíční batole, dala průchod hněvu. "Proč to muselo trvat tak dlouho? Pořád říkali, že se tam brzy dostanou, a vymlouvali se na počasí," řekla novinářům.

Dva dny se záchranáři snažili dostat na místo neštěstí po zemi i vrtulníkem, ale nepřístupný terén, silný vítr a déšť přiměly tři týmy postupující po zemi a několik vrtulníků, aby se vrátily do Medanu. Indonéská dopravní asociace kritiku odmítá; v prohlášení uvedla, že záchranné týmy se řídily standardními postupy a podaly nejlepší možný výkon s ohledem na "nemožné" podmínky.

Příčiny nehody zatím nejsou známy

V letadle typu Casa C-212 bylo 14 cestujících a čtyřčlenná posádka. Odstartovalo ve čtvrtek ráno z Medanu na severu Sumatry a spadlo o několik minut později. Posádka předtím stačila vyslat tísňové volání. Stroj je v horách vzdálených asi 70 kilometrů od Medanu, v nadmořské výšce 1100 metrů. Příčiny neštěstí se stále vyšetřují.

Tato nehoda je už čtvrtým smrtelným leteckým neštěstím v Indonésii za poslední měsíc. V neděli se zřítil vrtulník pronajatý americkou firmou Newmont Mining a zahynuli dva lidé na palubě.

Začátkem září zemřel australský pilot a jeho slovenský kolega při pádu malého letounu Cessna Grand Caravan, kterým vezli palivo a jídlo do odlehlé oblasti v provincii Papua. Další malý letoun vezoucí zásoby do odlehlé oblasti pro křesťanskou organizaci se v Papui zřítil minulý týden. Zahynul americký pilot a dva pasažéři.

 

Právě se děje

Další zprávy