Ženeva - Ozonové vrstvy nad Arktidou v posledních měsících rekordně ubylo. Oznámila to Světová meteorologická organizace (WMO).
"Úbytek ozonové vrstvy nad Arktidou dosáhl bezprecedentních rozměrů. Příčinou je pokračující přítomnost částic způsobujících zmenšování vrstvy a také velmi chladná zima ve stratosféře," praví se ve zprávě WMO.
Rekordní úbytek potvrdilo pozorování z pozemních stanic, z balónů i ze satelitů.
Ozonová vrstva se údajně zmenšila ve stratosféře o 40 procent v období od začátku zimy do letošního března. Dosud největší úbytek činil třicet procent, byl zaznamenán několikrát v zimním období během uplynulých patnácti let.
Ozonová vrstva chrání Zemi před ultrafialovým zářením. Nejvíce je oslabena právě nad oběma póly.
Štít tvořený ozónovou vrstvou, který chrání planetu před škodlivými ultrafialovými paprsky, byl vážně narušen lidskou činností, zejména vypouštěním různých uměle vytvořených chemikálií, používaných například v chladících zařízeních či v aerosolech.
V roce 1987 byl podepsán Montrealský protokol. Tento dokument měl za cíl omezení emisí, které mají za následek ztenčování ozónové vrstvy. Zakázal výrobu produktů obsahujících freony.
Montrealský protokol ratifikovalo 185 států světa, včetně tehdejšího Československa.
Ačkoli současný úbytek ozonu v Arktidě nemá obdoby, vědci ho za předpokladu chladné a ustálené stratosferické zimy očekávali.
Pokles ozonové vrstvy v polárních oblastech nastává v době, kdy teploty klesnou pod 78 stupňů Celsia. Za těchto teplot se ve stratosféře utvářejí oblaka, v nichž dochází k přeměně neškodných plynů na aktivní plyny rozkládající ozon.