Vědci z NASA: Svět odvrátil obří katastrofu, poučme se

Roman Gazdík
20. 3. 2009 15:15
Montrealský protokol o ozonové díře prý má být inspirací pro debaty o oteplování
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007 | Foto: Archiv NASA

Washington - Svět už se jednou spojil a dokázal zabránit ekologické katastrofě obrovských rozměrů. A je to schopen učinit znovu.

S touto pozitivní zprávou přišla studie Národního úřadu USA pro letectví a kosmonautiku (NASA), která počítačově simulovala, co by se stalo, kdyby před 22 lety 193 zemí nepřistoupilo ke smlouvě zakazující výrobu látek poškozujících ozonovou vrstvu.

Studie byla publikována v online časopisu Atmospheric Chemistry and Physics.

Konec freonů

Montrealský protokol, který vstoupil v platnost 1. ledna 1989, omezil výrobu a spotřebu 96 chemických látek, tzv. freonů, které byly používány například v klimatizacích, chladicích zařízeních, v hasicích přístrojích nebo jako hnací médium ve sprejích.

Zachránili politici Zemi před neblahým osudem? Studie NASA tvrdí, že ano
Zachránili politici Zemi před neblahým osudem? Studie NASA tvrdí, že ano | Foto: NASA

Vlády tím vyslyšely volání, které se z vědecké komunity ozývalo od počátku sedmdesátých let.

"Nemyslel jsem si, že bude Montrealský protokol fungovat tak, jak zafungoval, ale byl jsem ohledně politiků dost naivní," složil politické reprezentaci poklonu jeden z průkopníků výzkumu atmosférického ozonu a spoluautor studie Richard Stolarski.

Co počítačový model konkrétně vědcům prozradil?

Bizarní svět

Pokud by státy neomezily produkci freonů, žili bychom zanedlouho údajně v "bizarním světě". Roku 2065 by se ozonová díra, která se nyní nachází nad Antarktidou, roztáhla nad dvěma třetinami planety.

Ochrana před ultrafialovým zářením by byla natolik oslabena, že by se lidé žijící v mírném pásmu, kde se nachází i Česká republika, mohli spálit už po pětiminutovém pobytu na přímém letním slunci.

UV radiace by vzrostla šestkrát a způsobovala mutace DNA ohrožující populace rostlin, živočichů i lidí. Teplota by v průměru vzrostla o 4 stupně a případy rakoviny kůže by byly častější.

Aktivisté demonstrují v Bruselu za nástupce Kjótského protokolu
Aktivisté demonstrují v Bruselu za nástupce Kjótského protokolu | Foto: Reuters

Poučení do budoucna?

"Simulovali jsme svět, kterému jsme se vyhnuli. A je to svět, u kterého bychom měli být rádi, že jsme se mu vyhnuli," říká vedoucí týmu výzkumníků Paul Newman. "Je to opravdu hrozné místo."

A vědci apelují, aby si dnešní politici vzali ze svých předchůdců ponaučení.

"Montrealský protokol je pozoruhodná mezinárodní dohoda, jež by měla být studována těmi, kteří se zaobírají globálním oteplováním a snaze dosáhnout ohledně této věci společného postupu," cituje tisková zpráva vydaná NASA slova pronesená Richardem Stolarskim.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy