Somálské milice zabily čtyři lidi při útoku na mírovou misi

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2014 23:49
Islamisté si jako cíl vybrali základnu mírové mise Africké unie, která pomáhá somálské vládě v boji s radikály.
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb | Foto: Reuters

Mogadišo - Nejméně tři vojáci mírové mise Africké unie (AMISOM) a jeden civilista byli zabiti při čtvrtečním útoku islamistických milic na základnu této mise v somálském hlavním městě Mogadišu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení mírových jednotek.

Sdělení o počtu mrtvých jsou ovšem nejednoznačná. Islamistické milice Šabáb, které se k útoku přihlásily, totiž tvrdí, že zabily čtrnáct lidí. Podle africké mírové mise je situace na místě pod kontrolou.

"Zaměřili jsme se na naše nepřátele v době, kdy slaví Vánoce," citovala agentura Reuters mluvčího islamistů. Útok trval několik hodin.

Vojáci AMISOM pomáhají somálské vládě v boji proti radikálům, kteří se hlásí k ideologii Al-Káidy. Podle dřívějších zpráv byl útok naplánován na dobu konání vánočního večírku na základně, která je v sousedství letiště. Na pozemcích letiště se nachází také velvyslanectví Velké Británie a Itálie a na základně AU má své prostory rovněž mise OSN.

Útočníci se prý do prostor základny dostali na zapřenou. Mluvčí AMISOM agentuře AP sdělil, že na základnu vniklo nejméně osm mužů. Pět jich bylo zabito a tři zadrženi. Zhruba tři hodiny od zahájení útoku se situaci podařilo zcela zvládnout a boj skončil, uvedl podle agentury AFP mluvčí ugandské armády, jejíž kontingent má základnu na starosti.

Vojákům AMISOM se podařilo vytlačit Šabáb z mnoha míst a v roce 2011 také z Mogadiša, skupina je ale stále schopná zorganizovat izolované útoky.

Šabáb se ovšem neomezuje jenom na Somálsko. Působí také v Keni, která proti těmto milicím také bojuje. Jejich bojovníci mají na svědomí například atentát na nákupní centrum v Nairobi, při němž loni v září zahynulo nejméně 67 lidí. Přes šest desítek osob zabili od listopadu v severozápadní oblasti Mandera.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy