Ozbrojenci, kteří zaútočili v Mukačevu, se odmítají vzdát

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2015 21:53
Sobotní násilnosti si vyžádaly zřejmě tři lidské životy: dva zabití jsou údajně příslušníci Pravého sektoru, zbývající obětí je civilista.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská policie i v neděli vyjednávala s ozbrojenci, kteří v sobotu zaútočili v Mukačevu na západě Ukrajiny a kteří se prozatím odmítají vzdát.

Incident některá média označují jako boj o vliv v západoukrajinské Zakarpatské oblasti mezi nacionalistickým hnutím Pravý sektor a místními kriminálními skupinami. Násilnosti si vyžádaly zřejmě tři lidské životy: dva zabití jsou údajně příslušníci Pravého sektoru, zbývající obětí je civilista.

Další čtyři civilisté a šest policistů bylo zraněno. Do Mukačeva odcestovala dvojice pozorovatelů z mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ukrajinská tajná služba SBU v neděli na svém webu uvedla, že je připravena podniknout všechny kroky, aby přinutila obklíčené ozbrojence vzdát se. Ministerstvo vnitra slíbilo, že budou převezeni do Kyjeva, kde se jim dostane spravedlivého a nestranného vyšetřování. Útočníci již oznámili, že jsou ochotni se vzdát, pokud jim k tomu dá rozkaz šéf ultranacionalistů a poslanec ukrajinského parlamentu Dmytro Jaroš.

SBU a ministerstvo vnitra následně Jaroše vyzvalo, aby své stoupence ke složení zbraní vyzval, a tím ochránil životy místních obyvatel. Úřady již v sobotu nechal oblast střetu evakuovat. Prokuratura podle agentury Interfax-Ukrajina prozatím událost vyšetřuje jako "akt teroru".

Spor o vliv v Mukačevu

Incident v sobotu podle ruské agentury TASS začal jako spor o vliv v Mukačevu mezi Pravým sektorem a jeho odpůrci. Ozbrojenci následně zaútočili i na policisty, kteří na místo přijeli. 

Asi dvacítka útočníků následně z Mukačeva uprchla do lesů u nedaleké obce Lavky, kde jsou v obklíčení. Zničeno bylo údajně několik policejních aut, stanoviště dopravní policie a také čerpací stanice. Ukrajinská policie uvedla, že útočníci použili vedle střelných zbraní i granáty.

Pravý sektor v prohlášení uvedl, že jeho členové byli napadeni bandity napojenými na místního zákonodárce Michajla Laňa. Ten se od případu distancoval a tvrdí, že jde o provokaci.

Do Mukačeva podle portálu ukr.media přijeli dva pozorovatelé OBSE s tlumočníkem, aby situaci ve městě prověřili. V plánu mají mimo jiné setkání s místními politiky a obyvateli. Do oblasti údajně odcestoval i Jaroš, aby dohlížel na spravedlivé vyšetřování. Podle médií odletěl z Kyjeva do Užhorodu u slovenských hranic.

Pravý sektor burcuje své stoupence

Situace v Mukačevu očividně vyhrotila vztahy mezi Pravým sektorem a vládními úřady. Nacionalistické hnutí již v sobotu začalo burcovat své stoupence a svolalo do Kyjeva demonstraci. Jaroš na internetu napsal, že za událostmi na západě země stojí mimo jiné Laňa, jehož zadržení žádá. Chce také, aby vláda odvolala vedení místní policie a aby z funkce odešel ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

Mezitím Pravý sektor podle TASS oznámil, že armáda začala do Mukačeva přemísťovat těžké zbraně a že se jeho členové vojenský konvoj pokusili zablokovat. Nakonec prý ale od blokády ustoupili, protože vojáci se zamaskovanými obličeji byli připraveni střílet.

Mukačevo leží na západě Ukrajiny na hranicích s Polskem a Slovenskem. V době meziválečného Československa bylo součástí Podkarpatské Rusi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy