Ozbrojenci, kteří zaútočili v Mukačevu, se odmítají vzdát

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2015 21:53
Sobotní násilnosti si vyžádaly zřejmě tři lidské životy: dva zabití jsou údajně příslušníci Pravého sektoru, zbývající obětí je civilista.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská policie i v neděli vyjednávala s ozbrojenci, kteří v sobotu zaútočili v Mukačevu na západě Ukrajiny a kteří se prozatím odmítají vzdát.

Incident některá média označují jako boj o vliv v západoukrajinské Zakarpatské oblasti mezi nacionalistickým hnutím Pravý sektor a místními kriminálními skupinami. Násilnosti si vyžádaly zřejmě tři lidské životy: dva zabití jsou údajně příslušníci Pravého sektoru, zbývající obětí je civilista.

Další čtyři civilisté a šest policistů bylo zraněno. Do Mukačeva odcestovala dvojice pozorovatelů z mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ukrajinská tajná služba SBU v neděli na svém webu uvedla, že je připravena podniknout všechny kroky, aby přinutila obklíčené ozbrojence vzdát se. Ministerstvo vnitra slíbilo, že budou převezeni do Kyjeva, kde se jim dostane spravedlivého a nestranného vyšetřování. Útočníci již oznámili, že jsou ochotni se vzdát, pokud jim k tomu dá rozkaz šéf ultranacionalistů a poslanec ukrajinského parlamentu Dmytro Jaroš.

SBU a ministerstvo vnitra následně Jaroše vyzvalo, aby své stoupence ke složení zbraní vyzval, a tím ochránil životy místních obyvatel. Úřady již v sobotu nechal oblast střetu evakuovat. Prokuratura podle agentury Interfax-Ukrajina prozatím událost vyšetřuje jako "akt teroru".

Spor o vliv v Mukačevu

Incident v sobotu podle ruské agentury TASS začal jako spor o vliv v Mukačevu mezi Pravým sektorem a jeho odpůrci. Ozbrojenci následně zaútočili i na policisty, kteří na místo přijeli. 

Asi dvacítka útočníků následně z Mukačeva uprchla do lesů u nedaleké obce Lavky, kde jsou v obklíčení. Zničeno bylo údajně několik policejních aut, stanoviště dopravní policie a také čerpací stanice. Ukrajinská policie uvedla, že útočníci použili vedle střelných zbraní i granáty.

Pravý sektor v prohlášení uvedl, že jeho členové byli napadeni bandity napojenými na místního zákonodárce Michajla Laňa. Ten se od případu distancoval a tvrdí, že jde o provokaci.

Do Mukačeva podle portálu ukr.media přijeli dva pozorovatelé OBSE s tlumočníkem, aby situaci ve městě prověřili. V plánu mají mimo jiné setkání s místními politiky a obyvateli. Do oblasti údajně odcestoval i Jaroš, aby dohlížel na spravedlivé vyšetřování. Podle médií odletěl z Kyjeva do Užhorodu u slovenských hranic.

Pravý sektor burcuje své stoupence

Situace v Mukačevu očividně vyhrotila vztahy mezi Pravým sektorem a vládními úřady. Nacionalistické hnutí již v sobotu začalo burcovat své stoupence a svolalo do Kyjeva demonstraci. Jaroš na internetu napsal, že za událostmi na západě země stojí mimo jiné Laňa, jehož zadržení žádá. Chce také, aby vláda odvolala vedení místní policie a aby z funkce odešel ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

Mezitím Pravý sektor podle TASS oznámil, že armáda začala do Mukačeva přemísťovat těžké zbraně a že se jeho členové vojenský konvoj pokusili zablokovat. Nakonec prý ale od blokády ustoupili, protože vojáci se zamaskovanými obličeji byli připraveni střílet.

Mukačevo leží na západě Ukrajiny na hranicích s Polskem a Slovenskem. V době meziválečného Československa bylo součástí Podkarpatské Rusi.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy